9. Septembra 2024.

Jedan vitamin pomaže u prevenciji demencije

Istraživanja pokazuju da bi jedan esencijalni vitamin mogao napraviti razliku u smanjenju kognitivnih sposobnosti i dugovečnosti mozga, a to je vitamin D.

Prema opservacionoj studiji objavljenoj u Alchajmerovoj bolesti i demenciji, starije osobe koje su povećale unos vitamina D su imale 40 odsto manje šanse da razviju demenciju.

Studija je takođe otkrila mnogo o tome koliko pojedinačni faktori (npr. demografija, genetika, ponašanje) igraju važnu ulogu.

Istraživači su procenili efekte izloženosti vitaminu D na učestalost demencije kod 12.388 starijih odraslih osoba (prosečne starosti 71 godina) iz skupa podataka Nacionalnog Alchajmerovog koordinacionog centra (NACC).

Svi učesnici su bili bez demencije na početku i dobili su jednu od sledećih kognitivnih dijagnoza:

  • Normalna spoznaja
  • Blago kognitivno oštećenje (MCI)

Pored toga, učesnici su podeljeni u grupu izloženu vitaminu D (tj., ljude koji su uzimali jednu od tri vrste suplemenata vitamina D — D2, D3 ili kombinaciju vitamina D i kalcijuma — pre početne vrednosti) i one koji nisu.

Gledajući demografiju, genetiku i bezbroj drugih faktora, uticaj izloženosti vitaminu D na učestalost i preživljavanje demencije varirao je od grupe do grupe na zanimljive načine.

Izloženost vitaminu D bila je povezana sa 40 posto nižom stopom incidencije demencije nego bez izlaganja. Petogodišnja stopa preživljavanja za grupu izloženu vitaminu D takođe je bila 15 odsto veća od one bez izlaganja.

Od učesnika koji su razvili demenciju tokom 10 godina, 75 procenata nije bilo izloženo vitaminu D pre dijagnoze. Žene su bile u većem riziku od demencije od muškaraca, ali su takođe reagovale na povećani unos vitamina D 23 procenta bolje (žene izložene vitaminu D imale su 49 procenata nižu stopu incidencije od žena koje nisu bile izložene).

Nije iznenađujuće da su učesnici sa normalnom kognicijom na početku imali nižu stopu incidencije demencije od učesnika sa MCI.

Međutim, pojedinci sa MCI u grupi izloženoj vitaminu D i dalje su imali 33 procenta nižu incidencu od učesnika sa MCI koji nisu bili izloženi.

Stopa je bila ista kod nosilaca APOE e4 gena izloženih vitaminu D, njihova incidenca demencije je bila 33 procenta niža od nosilaca koji nisu bili izloženi.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare