5. Oktobra 2024.

Japanci već žive u budućnosti: Napravili do sada neviđen uređaj

Mada nam 5G tehnologija donosi mnoge prednosti poput bržeg prenosa podataka, njena glavna mana je što je potrebno mnogo baznih stanica.

Problem je što, pogotovo u gusto naseljenim gradovima jednostavno nema mesta za to. Međutim, rešenje koje su osmislili u Japanu moglo bi gotovo svaku visoku zgradu da pretvori u 5G odašiljač. 

Japanski naučnici su razvili staklenu antenu, koja bi staklene prozore na zgradama mogla da pretvori u bazne stanice i tako da proširi pokrivenost 5G mrežom.

Kako su pojasnili iz kompanije AGC koja inače proizvodi stakla, a proizvela je i staklenu antenu, ona pretvara prozor u baznu stanicu koja može da se pričvrstiti na prozor zgrade iznutra.

Ovu 5G baznu stanicu moguće je zameniti prozorom koji je deo zgrade, što omogućava da se područje koristi kao 5G mreža bez narušavanja estetike grada ili snižavanja vrednosti zgrada u tom području.

Staklena antena koristi prozirne provodne materijale zajedno sa istom takvom smolom. Materijali su u sendviču između dve staklene ploče – debljina staklene antene može da se menja na osnovu bilo kakvog gubitka ili refleksije signala.

Ovu staklenu antenu nazvali su “Waveantenna” i ugrađuje se na unutrašnju površinu prozora, zbog čega je gotovo nevidljiva. 

Radi sa 5G signalima u rasponu od 3,7 GHz do 4,5 GHz, a testiraju je na nekoliko zgrada u Japanu. Njeni tvorci ističu i kako je debljinu staklenog panela moguće dodatno prilagoditi kako ne bi odskakala od okoline.

U Japanu se nadaju da bi ovu staklenu antenu mogli da koriste i u automobilima, kako bi se povećala pokrivenost i omogućila stalna povezanost, što je posebno važno u slučaju autonomnih vozila.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare