Naučnici iz Japana razvili su nezapaljivu polučvrstu litijum-jonsku bateriju koji može da prevlada ograničenja konvencionalnih baterija.
Rjosuke Kido, glavni autor rada, rekao je:
“Polučvrsta baterija otporna je na plamen i kombinuje tečne sa čvrstim elektrolitima, pružajući bezbjedniju i trajniju alternativu čvrstim baterijama visoke gustine energije”.
Novi dizajn baterije uključuje silikonsku (Si) negativnu elektrodu i LiNi0.8Co0.1Mn0.1O2 (NCM811) pozitivnu elektrodu, koje se smatraju materijalima sljedeće generacije.
Ove elektrode su odvojene čvrstom litijum-jonskom provodljivom staklokeramičkom pločom (LICGC) kompanije OHARA. Kako bi poboljšali kompatibilnost i efikasnost, istraživači su razvili nezapaljive rastvore od elektrolita prilagođene svakoj elektrodi.
Rastvor koristi tris (2,2,2-trifluoroetil) fosfat i metil 2,2,2-trifluoroetil karbonat, koji su kompatibilni s elektrodama i pozadinom čvrstog elektrolita. Baterija je pokazala visok kapacitet punjenja/pražnjenja s dobrim performansama tokom tih ciklusa i malom promjenom unutrašnjeg otpora.
Test je otkrio da je struktura Si-LICGC-NCM811 s odgovarajućim rastvorima elektrolita pokazala poboljšanu toplotnu stabilnost.
Novorazvijeni sistem baterija ima potencijal da unapredi razvoj efikasnijih i bezbjednijih električnih vozila sljedeće generacije i bežičnih uređaja poput dronova.
Studija predstavlja korak prema razvoju rješenja za skladištenje energije sljedeće generacije koja uravnotežuju bezbjednosti, efikasnost i ekološku održivos, prenosi RevijaHAK.
Studiju su vodili Ryosuke Kido sa Sveučilišta Doshisha i TDK Corporationa, profesor Minoru Inaba i profesor Takayuki Doi sa Sveučilišta Doshisha, i Atsushi Sano iz TDK Corporationa.
Nezavisne.com