28. Jula 2024.

Janis nije mogao sam protiv Kanade

Košarkaška reprezentacija Kanade savladala je Grčku rezultatom 86:79 u meču prvog kola na Olimpijskim igrama.

Reč je o duelu grupe A u kojoj je već odigrana jedna utakmica, duel Australije i Španije, u kojoj je selekcija sa najjužnijeg kontinenta pokazala snagu i savladala evropske prvake 92:80.

Janis Adetokumbo bio je daleko najbolji igrač u oba tima, meč je završio sa 34 poena, međutim napadački je bio potpuno usamljen u najvažnijem periodu utakmice.

Tada je igrao sam, gubio dah, a Kanada je imala više raspoloženih igrača koji su podelili breme odgovornosti pri samom kraju.

Kada nije mogao Šai Gildžus Aleksander (21p, 5sk, 7as), umeo je Beret (23p), a kada on nije znao šta će sa loptom, znao je Bruks (14p) i tako redom…

Poene Kanadi donosili su još Marej (8p)Dort (8p), sporadično i Pauel (6p), dok je na grčkoj strani, osim Janisa, samo još Papanikolau (17p) doprinosio onako kako je trebalo.

Mada, stao je i šuter Olimpijakosa u poslednjoj četvrtini posle savršenog prvog poluvremena (3/4 za tri), Kalates je standardno imao loše šutersko veče (0/4 penali), dok su ostali potpuno podbacili i njima “na dušu” ide ovaj poraz.

Toliopulos je prijatno izennadio, hrabro je “potegao” u završnici, važnih devet poena je stiglo iz njegove ruke, ali i to je bilo malo za rezultatski veleobrt.

Kanada je vodila svih 40 minuta, imala 13 i 15 razlike no borbeni Grci su na krilima energične defanzive i trojkaškog rafala uspeli da održe priključak do poluvremena, potom još jednim naletom da ponište kanadsku ofanzivu početkom treće deonice, i od tada smo gledali uzbudljivu jurnjavu Helena za rivalom.

Ali sve vreme prednost je bila na strani Kanade.

Pola minuta pre kraja Grčka je uspela da priđe na samo dva poena zaostatka (krađa i kucanje Janisa) međutim stigao je odgovor preko Gildžusa Aleksandera, za mirniji finiš Kanade.

Nije ovaj momak uzalud jedan od najboljih strelaca NBA lige, pokazao je to i ovog puta.

Janis je potom bio “polovično” precizan sa linije penala, zatim je faulirao Mareja koji je bio nepogrešiv sa iste pozicije i Kanada je tada praktično osigurala trijumf.

U narednom kolu Grčka igra protiv Španije dok će Kanada odmeriti snage sa Australijom.