Padaće prljava kiša, a kvalitet vazduha će verovatno biti niži, što se posebno odnosi na nivo čestica PM 2,5.
Italijanski mediji juče su najavili veliko nevreme koje je zahvatilo našu susednu zemlju u kasnim satima petka.
„Ogroman ciklon sa severnog Atlantika brzo se približava, donoseći sa sobom oluju velikih razmera. Trebalo bi da se pripremimo za Crni petak, kada nas očekuje jaka kiša, jak vetar i obilne snežne padavine, što će posebno uticati na naše planine’, pisali su italijanski mediji.
Obilna kiša pogodila je Liguriju, Lombardiju, Triveneto, Toskanu i Lacio, dok bi Veneto i Furlanija-Julijska krajina mogle biti ozbiljno pogođene produženim padavinama, uz realan rizik od poplava i hidrogeološke nestabilnosti u planinskim područjima.
Sa rezultujućim padom temperatura, snežne padavine će biti značajne širom Alpa, a pahulje bi mogle da padaju do visine između 900 i 1000 metara.
Pljuskovi u Dalmaciji
DHMZ, pak, Hrvatskoj za subotu predviđa promjenljivo oblačno vrijeme, sa dužim sunčanim periodima u zapadnim krajevima. Kiša će padati mjestimično, uglavnom u Dalmaciji, gdje se lokalno očekuju jaki pljuskovi i grmljavina. Vetar slab do umeren jugozapadni. Na Jadranu će umjeren i jak južni i južni vjetar okrenuti na jugozapadni, a olujnih udara će biti uglavnom na krajnjem jugu.
Najniža jutarnja temperatura vazduha kretaće se od 4 do 9, na moru od 8 do 13. Najviša dnevna uglavnom od 11 do 16 °C.
Vrijeme će se promijeniti početkom naredne sedmice, kada se očekuje blagi pad temperature, a na sjevernom Jadranu slaba bura. Ali temperature će i dalje biti iznad proseka za ovo doba godine.
Ponegdje će malo kiše pasti u sjeverozapadnim predjelima u unutrašnjosti te u Lici i Gorskom kotaru.
Južni i jugozapadni vetar koji će duvati sredinom nedelje doneće pojačanu oblačnost i kišu, ali će i dalje biti relativno toplo. Više padavina se očekuje na i duž Jadrana. U unutrašnjosti se očekuju temperature od 5 do 12, a na Jadranu od 10 do 15 stepeni.
Afrički pijesak
Ali najzanimljivije su prognoze meteorologa za kraj februara, koji će ostati klimatološki zabeležen kao jedan od najtoplijih, ako ne i najtopliji u istoriji merenja.
Naime, u Hrvatsku stiže ogromna pošiljka afričkog peska, prenosi Istramet.
Dugoročna ciklogeneza koja će se intenzivirati u Đenovskom zalivu krajem sledeće nedelje, a koja će već u ponedeljak početi novim prodorom sa Atlantika, velikom delu Evrope donosi veoma turbulentno vreme.
Na frontu ciklona naši krajevi će se naći u jakom južnom visinskom strujanju vazduha, a cikloni će povući i vreli vazduh iz Sahare skoro do Sicilije i juga Grčke. Prve velike vrućine tako stižu na sever Afrike, a u Libiji, na primer, vrednosti bi mogle da porastu i do 35 °C, što se jasno vidi na prognostičkim kartama za Evropu.
U jakim južnim visokim strujama do nas stiže ogromna količina saharskog peska, koja će do kraja sledećeg vikenda prodreti duboko u sever Evrope. Padaće prljava kiša, a kvalitet vazduha će verovatno biti niži, što se posebno odnosi na nivo čestica PM 2,5.
Takvo stanje trajaće danima, a naznake smirivanja vremena ima tek u drugoj polovini prve dekade marta. Naravno, zime nema na vidiku osim snega na najvišim planinama, piše Istramet.