12. Marta 2023.

Izlazi Chat GPT-4, postaje još pametniji

Izvršni direktor Microsoft podružnice u Nemačkoj je najavio da će Chat GPT-4 postati aktivan 9. marta i da će koristiti više-modalitetni pristup veštačke inteligencije. To znači da će raditi sa više stvari odjednom i moći istovremeno da koristi video, fotografije, tekst i zvuk.

Chat GPT-4 počinje da razmišlja na mnogo kompleksniji način

Svakako najveća novost u ovom saopštenju je da veštačka inteligencija postaje više-modalitetna. Jednom rečju je pametnija i sposobnija u svom razmišljanju, donošenju zaključaka i radu. Modalitet je referenca za određeni tip unosa sa kojim u ovom primeru, recimo radi veliki jezički model, prenosi SE Journal.

Više-modalitetni model pak obuhvata više referenci pa istovremeno može da obrađuje: tekst, govor, slike i video. Time značajno unapređuje svoje sposbnosti zaključivanja i delovanja, pa su odgovori značajno verodostojniji i tačniji. Istovremeno se utiče i na veću kreativnost veštačke inteligencije.

Ipak, treba zadržati određenu dozu rezerve, jer u izveštajima nedostaje konkretnijih informacija o specifičnostima i primeni na nivou novog GPT-4 modula. Ostaje nejasno šta  je od principa više-modelitetnog pristupa ugrađeno u Chat GPT-4 verziju ili je o dotičnom pristupu govoreno uopšteno. Pretpostavka je da sve ono o čemu se pričalo jeste i ugrađeno u novi Chat GPT-4 modul, a što bi značilo da je učinjen veliki korak u pravcu nastojanja da AI postane još pametnija i verodostojnija.

Još jedna interesantna stvar je da Microsoft radi na usvajanju tzv “metrike poverenja”, kako bi svoju veštačku inteligenciju učinio još pouzdanijom, utemeljenu na istinitim činjenicama.

Microsoft Cosmos-1

Nešto što se tokom proteklog perioda dešavalo iza očiju javnosti jeste da je Microsoft početkom marta pustio u opticaj više-modalitetni jezički model pod imenom Cosmos-1. Open AI tim je prethodni model podvrgao različitim testovima koji su rezultirali dobrim rezultatima u oblasti klasifikovanja slika, odgovaranju na pitanja šta se nalazi na sadržajima slika, automatizovanom označavanju slika, kao i zadacima generisanja govora.

Vizualno rezonovanje veštačke inteligencije i donošenje zaključaka o slikama bez korišćenja jezika kao međukoraka u razumevanju je ključ svega i veliko dostignuće u ovom trenutku. Cosmos-1 koristi više-modalitetni pristup koji obuhvata tekst i sliku.

Međutim, Chat GPT-4 prevazilazi Cosmos-1 mogućnosti jer uvodi i treći modalitet video, a po svemu sudeći tu nije kraj jer se spominje korišćenje modaliteta zvuka. Sa ovoliko ulaznih informacija različitih kategorija istovremeno, Chat GPT-4 postaje “opasno” pametan.

Chat GPT-4 je postao poliglota

Microsoft definitivno radi na probijanju najveće, jezičke barijere kako bi Chat GPT-4 učinio dostupnim i masovno korišćenim širom sveta. Zato Chat GPT-4 funkcioniše na svim jezicima. Možete da ga pitate na nemačkom jeziku i da dobijete odgovor na italijanskom. Iako u prvi mah zvuči nerezonski, pretpostavlja se da je motiv u širenju znanja na različitim jezicima. Ako je pravi odgovor na italijanskom jeziku, Chat GPT-4 će znati da ga pravilno interpetira na bilo kom svetskom jeziku.

Za sada nema informacija gde će se prvo pojaviti Chat GPT-4, ali je u tom kontekstu posebno pomenut Azure-OpenAi. Google za sada ima poteškoće sa implementacijom dovoljno konkurente AI tehnologije u svoj pretraživač. Sve je više mišljenja o tome da je Google izgubio svoju lidersku poziciju na polju razvoja i implementacije korisničkih servisa sa AI asistencijom.

Za sada Google ugrađuje AI tehnologiju u više svojih proizvoda poput: Google Lens, Google Maps i drugih servisa koji su okrenuti interakciji korisnika sa Google proizvodima. Takav pristup koristi asistenciju veštačke inteligencije u svrhu pomoći kod manjih radnji i zahteva.

Sa druge strane, Microsoft pristup u korišćenju veštačke inteligencije je značajno širi i vidljiviji. Zbog toga privlači veću pažnju i time stvara predstavu kako Google u ovom trenutku zaostaje i grčevito se bori da sustigne Microsoft u AI implementaciji.

Kakvo je vaše mišljenje o korišćenju veštačke inteligencije u svrhu asistencije pri svakodenvnim poslovima i aktivnostima? Da li prihvatate AI pomoć i da li bi ste je koristili bez ikakvih predrasuda.

Izvor: Benchmark

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare