Italijanski ministar odbrane Guido Crosetto upozorio je da pored Bliskog istoka postoji još jedan front koji je potencijalno eksplozivan kao taj, a to je Kosovo. Sagovornici portala Kosovo Online sumnjaju u takav scenario, ali i upozoravaju da svaka radikalizacija situacije u regionu može proizvesti nove sukobe, piše Kosovo Online.
Crozetto je 2. oktobra izrazio zabrinutost zbog novog evropskog fronta pred odborima za vanjske poslove i odbranu Doma i Senata, tokom rasprave o krizi između Izraela i Libana.
Priznao je da strahuje od razvoja događaja na teritoriji koja je “mnogo bliža Italiji, s druge strane Jadrana, na Balkanu”.
Kružeto je pametan čovek, ali ne vidim nikakve sukobe, iako ih Aljbin Kurti provocira svaki dan“, odgovorio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Premijer Kurti je uzvratio da su kritike međunarodne zajednice prema ponašanju kosovske vlade prema srpskoj zajednici preterane, kao i da su EU i SAD previše zabrinute zbog akcija na severu Kosova.
Tvrdi i da je mir na Zapadnom Balkanu, a posebno na Kosovu, nešto što nikada nije “uzeo zdravo za gotovo”, ali da je “krhkost mira” evidentna u cijelom svijetu.
“Uz opasnosti koje prijete Evropi i Bliskom istoku, danas je krhkost mira evidentna svuda u svijetu “, upozorio je Kurti na “Balkanskoj liderskoj konferenciji” s temom “Mir, stabilnost i demografska tranzicija na Zapadnom Balkanu”.
Konfliktni potencijali
Milan Krstić, docent na Fakultetu političkih nauka, kaže u intervjuu za Kosovo onlajn da sve dok postoji jednostrana radikalizacija vlasti u Prištini, postoji veliki potencijal za izbijanje sukoba na Kosovu.
„Sve dok postoji jednostrana radikalizacija od strane prištinske vlade, potencijal za sukob na Kosovu je visok.“ Tek kada bi se cela situacija stabilizovala reafirmacijom pregovora i kada bi prestalo kršenje ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, moglo bi se govoriti o deeskalaciji situacije. Ali, s druge strane, ne mislim da je to potencijal za izbijanje šireg sukoba” , ističe Krstić.
On upozorava da je ključ ove radikalizacije u dugoročnom cilju kosovskog premijera Aljbina Kurtija da broj Srba na Kosovu svede između dva i tri odsto i tako ih, kako ističe, pretvori u “statističku grešku”. .”
“Aljbin Kurti ima agendu koja ima dugoročni cilj, a taj cilj je očigledno stvaranje Kosova na kojem bi broj Srba bio, prema Tuđmanovoj računici, negdje manje od tri-dva posto, tako da kada su na nivou statističke greške, više ništa ne znače. Vjerujem da dugoročna politika koju vodi neće biti zaustavljena bez pritiska spolja ”, tvrdi Krstić.
Ističe da Srbija ne sme dozvoliti Kurtiju da “legitimiše” svoje želje, ali i da sve svoje resurse uloži prema međunarodnim akterima kako bi se zaustavilo sistematsko kršenje ljudskih prava Srba na Kosovu.
„Srbija mora da se ponaša mudro i ne sme da žuri sa greškama i da da prostor Kurtiju da legitimiše svoje tvrdnje. Krajem prošlog septembra napravili smo tako veliku grešku koja je koštala ljudske živote, a sa druge strane pomogli smo Aljbinu Kurtiju. Sada moramo da budemo strpljivi i pametni, ali u isto vreme moramo da apelujemo i trudimo se da uložimo sve resurse da međunarodni akteri zaustave sve ovo što se trenutno dešava na Kosovu i Metohiji, što je brutalno i sistematično. kršenje ljudskih prava Srba“, naglašava Krstić.
(Kosovo Online)
intermagazin.rs