Dragulj italijanske rivijere, Portofino zrači bezvremenskom ljepotom, a ova ribarska luka, sa pastelnim zgradama i čistim ligurskim morem i zelenim brežuljcima postao je prava atrakcija za turiste. Lučki grad, sa samo 355 stanovnika van sezone, bio je simbol mediteranskog glamura.
Ovde je Ričard Barton zaprosio Elizabet Tejlor, a Sofa Loren, Ernest Hemingvej i Frenk Sinatra su ovde dolazili da pobegnu od gužve. Danas se izlozi prodavnica Rolexa, Louisa Vuittona i Dolce & Gabbane nižu uskim kamenim uličicama, uz skupe restorane, lepe kafiće i otmene barove u kojima konjak može koštati i do 350 funti.
U vreme doručka, besprekorno odeveni posetioci besposličare glavnom ulicom, posmatrajući dizajnerske torbice, dok bogati meštani razmjenjuju ljubaznosti na slavnoj Piazzi Martiri dell‘Olivetta. Takođe, neizostavne super-jahte plove u marini, gde svaki od 14 željenih vezova košta više od 3.000 funti dnevno.
Ovaj mali raj je Italija u svom najboljem izdanju, ali kako je Daily Mail to nazvao tokom posete, “jutarnji mir je prolazan.”
Naime, na horizontu stoje dva kolosalna kruzera. Zajedno prevoze više od 4.000 putnika iz Sjedinjenih Država, Britanije i nekoliko evropskih zemalja. Zahvaljujući lokalnom zakonu koji dopušta ovim divovima da se usidre na udaljenosti od čak 600 metara od zaštićenog zaliva, roj posetilaca do Portofiana stiže za samo nekoliko minuta sa matičnih brodova.
Nekoliko jutra nedeljno, horde kruzera spuštaju se u grad, baš kao što se drugi turisti iskrcavaju sa prepunih trajekata iz susednih obalnih gradova. Inače, posetioci ne dolaze samo morem.
Do 10 ujutro je glavno javno parkiralište već popunilo kapacitet od 250 vozila. Stotine turista prilaze sa svih strana.
Portofino se sada našao u borbi između onih koji žele da zaštte njegov šarm i onih koji tvrde da svako ima pravo da ga poseti kad god poželi. Kako gomile pristižu, stanovnici su prisiljeni da se povuku pred haosom, a luksuzni turisti se povlače na svoje jahte i u hotele sa pet zvezdica.
“Nakon više od 15 godina dolaska ovde, bili smo šokirani što ponekad nismo mogli ni da napustimon hotel i uživamo u selu. Mesto gde smo pronašli svoju romansu je uništeno. Ko je to dopustio i zašto? Šokirani smo i sa tugom odlazimo – objasnio je par koji više od decenije dolazi ovde.
“Naravno da želimo da ljudi vide Portofino. Ali iz sigurnosnih razloga, u smislu gužve i očuvanja sela, trebali bismo privući manje brodove jer je to malo mesto”, objasnio je jedan iskusan menadžer koji radi u ugostiteljskoj industriji u Portofinu, te je dodao kako je to “kultno mesto i svi su dobrodošli”.
Turisti sa selfi štapovima u rukama ignorišu znakove upozorenja i rizikuju kaznu ukoliko ih uhvate kako se zadržavaju u zoni “zabrane čekanja” i “crvenim zonama”.
Gradonačelnik Mateo se već izjasnio da bi želeo da spreči ono što je nazvao “anarhističkim haosom” uzrokovanim turistima koji blokiraju uske ulice kada se zaustave kako bi se slikali za Instagram ili snimili video za TikTok. U dekretu se navodi da je potrebno sprečiti “potencijalnu opasnost‘ na rivi koja nema sigurnosnih barijera.
Inače, pravila su uvedena kako bi se zaštitio ugled Portofina zbog elegancije i sofisticiranosti, ali vlast ne preduzima oštrije mere i ne žele da odvraća turiste.
“Ne volimo ograničavanje brojeva”, rekao je jasno gradonačelnik lokalnim medijima.