15. Septembra 2023.

Italija pregazila Francuze za novo finale EP

Italija je drugi finalista Evropskog prvenstva u odbojci, u polufinali su sa 3:0 (25:21, 25:19, 25:23) savladali Francusku.

Lakše od očekivanog je Italija pobedila u ovom drugom polufinalu, jer su domaćini bili dominantni u ovom meču.

Izostala je pomoć Engapeta i Bojea, koji nisu bili na svom nivou, jer su Francuzima nedostajali njihovi poeni, njihova prepoznatljiva partija.

Razlog je možda u tome što selektor Đani, nije počeo utakmicu sa Engapetom u startnoj postavi, kako stvari stoje deluje da je tu bila greška selektora Francuza.

Može se reći da su njih dvojicu odmenili Kleveno i Činenjeze, koji su vukli tim i pokušavali da izvuku najviše što su mogli, ali spasa nije bilo.

Imala je Francuska plus dva pred kraj prvog seta 15:13, ali na kraju nisu mogli do seta, jer su Italijani stigli do preokreta, da bi prvi set dobili sa 25:21.

Drugi set je bila jednosmerna ulica. Tokom celog seta je Italija imala prednost, koja je najviše iznosila plus šest 13:7, a set su rešili rezultatom 25:19.

To je slomilo otpor Francuske, koji su u trećem setu bili samo puki gledaoci šta se sve dešavalo u dvorani u Rimu, gde se održava završnica ovog prvenstva. I tu je kako je set odmicao kraju prednost Italije rasla, sada je najveća razlika bila sedam razlike, jer su Italijani bili sjajni u svakom delu igre, i u napadu i u odbrani, tako da spasa Francuzima nije bilo, a Italijani su treći ser rešili sa 25:23.

Blistao je Simone Đaneli, i Mikeleto, dobar je bio i Lavija, kao i Sbertoli.

Italija će tako imati priliku da odbrani titulu prvaka Evrope boriti pred svojim navijačima, a rival će im biti reprezentacija Poljske, dok Francuzima ostaje meč za bronzu protiv Slovenije.