24. Juna 2024.

Italija odbranila drugo mjesto u grupi, Hrvatsku sekunde dijelile od osmine finala

Fudbaleri Italije plasirali su se u osminu finala Eura, pošto su u meču trećeg kola Grupe B golom Zakanjija u poslednjim sekundama došli do boda protiv Hrvatske – 1:1

Bukvalno sekunde delile su Hrvatsku od plasman u osminu finala, ali je Matija Zakanji prelepim pogotkom ugasio nade “kockastih” da mogu među 16 najboljih na turniru.

Istina, nisu Modrić i ekipa izgubili sve šanse za prolazak dalje, ali sada moraju da čekaju rezultate u ostalim grupama i da se nadaju da će biti jedna od četiri najboljih trećeplasiranih ekipa koje će u nokaut fazu takmičenja.

A imali su izabranici Zlatka Dalića sve u svojim rukama na utakmici u Lajpcigu.

Hrvatska je bila bolji rival u većem delu utakmice, uspeli da postignu gol, ali odbrana nije izdržala nalete “azura” u finišu meča.

U prvih 45 minuta nije bilo golova, a iako su “vatreni” imali terensku inicijativu, najbolju priliku propustio je Bastoni, kome je Livaković maestralno odbranio udarac glavom sa peterca.

U 53. minutu dosuđen je penal za Hrvatsku, ali je Đanluiđi Donaruma uspeo da odbrani udarac sa 11 metara Luki Modriću.

Ipak, verovatno najbolji balkanski fudbaler u istoriji iskupio se već u narednom minutu.

Modrić je dobro reagovao posle odbrane Donarume i sproveo loptu u italijanski gol.

Italija je u poslednjih pola sata napadala, ali nekako stihijski – bez jasne ideje i realizacije.

Ipak, Zakanji je u poslednjim sekundama meča iskoristio jedan od retkih propusta u hrvatskoj odbrani i doneo svom timu bod, drugo mesto na tabeli i plasman u osminu finala Eura.

U drugoj utakmici Grupe B, Španija je minimalnim rezultatom savladala Albaniju i sa sve tri pobede suvereno osvojila prvo mesto u grupi.

Italijani su na kraju drugi sa 4, Hrvatska je osvojila 3, a Albanija 1 bod.