3. Oktobra 2024.

Istorijski bod za Borac: Velikan iz Platonove zaustavio Panatinaikos

Borac je remizirao protiv Panatinaikosa u prvom kolu Lige konferencija na svom terenu rezultatom 1:1.

Borac je prvi zaprijetio na utakmici, u šestoj minuti preko Srećkovića koji je pokušao sa desne strane, ali je njegov udarac lako uhvatio Dragovski. S druge strane, Panatinaikos je iskoristio prvu šansu i došao do vođstva. U 11. minuti Đuričić je uposlio Mladenovića, a ovaj centaršutom pronašao Bakasetasa koji je sa 15 metara matirao Šiškovskog.

Samo minut kasnije gosti su imali novu veliku šansu. Šporar je izašao sam ispred Šiškovskog, ali je golman Borca uspio zaustaviti njegov pokušaj. Domaći su imali dobru priliku u 21. minuti, kada je iskosa pokušao Kulašin, no njegov udarac nije bio dovoljno precizan.

Preuzeo je Borac tada dominaciju i imao nekoliko dalekometnih pokušaja, ali oni nisu pravili problema Dragovskom. Uspio je potom Panatinaikos umrtviti tempo utakmice, sve do 42. minute kada su imali veliku šansu.

Poslije gužve u šesnaestercu Pelistri je šutirao, a Šiškovski odbranio. Još dva puta su gosti pokušali, ali fudbaleri Borca bili dobri u bloku. Gledao se za tu situaciju VAR, kako bi se utvrdilo da li je u tom bloku bilo igranje rukom, od čega nije bilo ništa.

Drugo poluvrijeme donijelo je pritisak Borca, koji se vrlo brzo isplatio. Banjalučani su do izjednačenja stigli u 51. minuti kada je iz prekida centrirao Erera, a Despotović glavom sjajno pogodio mrežu Panatinaikosa.

Ubrzo je Borac imao šansu da dođe do preokreta. Tri minute kasnije Erera je primio loptu u kaznenom prostoru i sjajno šutirao, ali je Drogovski fenomenalno reagovao. Zaprijetio je domaći tim i u 60. minuti, a tada je u zadnjoj sekundi neko od defanzivaca gostiju izbacio u korner loptu ispred Despotovića.

Dvije minute kasnije velika šansa za Panaitinaikos. Pelistri je bio sam na deset metara, ali je njegov udarac prošao tek nekoliko centimetara pored stative. Od tada, gosti su bili opasniji protivnik. U 72. minuti nakon šuta Bakasetasa stativa je bila saveznik domaćeg tima.