Samo nekoliko časova nakon novih američkih udara na vojne ciljeve u Iranu, Teheran je uzvratio napadima na Bahrein, Jordan i dva tankera povezana s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, pri čemu je poginuo jedan član posade, a osam osoba je povrijeđeno.
Emirati su zaprijetili odmazdom protiv Irana, što bi tu zemlju moglo ponovo uvući u sukob s Teheranom, prenosi AP.
Pogođeni tankeri
Mornarica Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštila je danas, 14. jula, da su dva supertankera pogođena i onesposobljena nakon što su, kako tvrdi Teheran, ignorisala upozorenja i pokušala da prođu kroz miniranu rutu u Ormuskom moreuzu, a takođe su izvršeni raketni udari i napadi bespilotnim letjelicama na američke vojne ciljeve u Bahreinu.
Povezana vijest:
SAD izvršile petočasovni napad na Iran: „Ne mogu učiniti apsolutno ništa“
U saopštenju koje je prenijela agencija Tasnim, IRGC je naveo da su dva supertankera, za koje tvrdi da su bila podstaknuta američkim akcijama, isključila navigacione sisteme i zanemarila upozorenja Centra za bezbjednosnu kontrolu Ormuskog moreuza, nakon čega su pogođeni.
IRGC optužuju SAD za izazivanje nestabilnosti u regionu
IRGC je optužio Sjedinjene Američke Države da pokušavaju da izazovu nestabilnost u regionu i upozorio da će svaki pokušaj prolaska kroz minirane ili zabranjene rute dovesti do štete, odlaganja ponovnog otvaranja Ormuskog moreuza i rizika od globalne energetske krize, prenosi Tanjug.
Takođe je navedeno da su u okviru operacije “Nasr 2” izvedeni raketni i napadi bespilotnim letjelicama na američke vojne objekte u Bahreinu.
Prema tvrdnjama IRGC-a, u prvom dijelu operacije pogođeni su skladišta naoružanja, centar za satelitske komunikacije i smještajni objekti američkih snaga u bazi Džufer, dok su u narednoj fazi gađani objekti Pete flote američke mornarice u Bahreinu.
IRGC tvrdi da su u napadima zapaljeni rezervoari za gorivo, kao i da su uništeni sistemi protivvazdušne odbrane i radarski sistemi, uključujući radar “Patriot”, radar za kontrolu vazdušnog prostora i sistem za rano upozoravanje C-RAM.
Takođe se navodi da je uništen kontrolni i nadzorni centar za bespilotne čamce.
Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata saopštilo je da je Iran upotrijebio dvije krstareće rakete u napadu na naftne tankere “Mombasa” i “Bahija”, pri čemu je jedna osoba poginula , a osam ranjeno.
Incident su ocijenili kao “ozbiljno kršenje međunarodnog prava”, prenijela je Al Džazira.
Na tankeru “Mombasa” ima stradalih
U napadu je poginuo jedan indijski član posade na tankeru “Mombasa”, dok je osam osoba povrijeđeno, među kojima šest teže.
Breaking 🚨 Just moments ago, a large shipment of smuggled weaponry destined for an Israeli cargo vessel near the Strait of Hormuz was destroyed by Iran. This is clearly visible in the footage. pic.twitter.com/jrUjA6kgQ2
— Iran Army (@IranArmyStan) July 14, 2026
Među povređenima su četiri državljanina Indije i dva državljanina Ukrajine, prenosi Tanjug.
Vlasti UAE opisale su napad kao “drzak čin agresije” i poručile da zadržavaju pravo da brane svoju imovinu i preduzmu neophodne mjere kao odgovor na postupke Irana.
Amerika izvela petočasovni napad na Iran
Podsjetimo, Centralna komanda Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država (CENTCOM) saopštila je danas da je završila najnoviji talas udara na vojne ciljeve u Iranu.
Kako je navedeno u saopštenju na X-u, tokom petočasovne operacije pogođeni su vojni ciljevi na više lokacija u Iranu, uključujući Bušer, Ča Bahar, Džask, Konarak, Abu Musu i Bandar Abas, kako bi dodatno oslabili iranske kapacitete za napade na komercijalne brodove.
CENTCOM je sinoć saopštio da je u 22.45 časova po srednjoevropskom vremenu započeta treća uzastopna noć vazdušnih udara na Iran, a po naređenju vrhovnog komandanta, američkog predsjednika Donalda Trampa.
Naveli su da su napadi odgovor na iranske napade na komercijalni brodski saobraćaj u Ormuskom moreuzu.
The Hormuz Strait is OPEN, and will remain OPEN, with or without Iran. We are reinstating the THE IRANIAN BLOCKADE, so named because it is only stopping Iran’s ships or customers from entering or leaving. All other countries will have fair and open use of the Strait. The U.S.A.… pic.twitter.com/m81hb9Nl3p
— Commentary Donald J. Trump Truth Social Posts On X (@TrumpTruthOnX) July 13, 2026