Mogu održavati idealnu temperaturu doma tijekom cijele godine!
Toplotne pumpe predstavljaju efikasan, ekonomičan i ekološki osviješten izbor, alternativu energetski neefikasnim uređajima iz prošlosti
Današnja domaćinstva su puna uređaja koji nisu energetski efikasni. Tokom 2021. godine domaćinstva su predstavljala 27 posto finalne potrošnje energije u EU, stoga su uštede energije i prateće smanjenje emisije štetnih gasova visoko na listi evropske klimatske agende. Pored očekivanih pećnica, frižidera i sušara za veš, u vrhu energetski neefikasnih uređaja nalaze se i oni za regulaciju toplotnih kotlova, grejača i klima uređaja, pokazuje istraživanje EU .
Međutim, jedna od alternativa, koja se posljednjih godina probija na tržište, su toplotne pumpe. Predstavljaju efikasan, ekonomičan i ekološki osviješten izbor – osim što smanjuju potrošnju energije i troškove, smanjuju i količinu stakleničkih plinova proizvedenih u kućnim aktivnostima. Domaćinstva koja se odluče za ulaganje u toplotne pumpe uživat će u udobnosti tokom cijele godine.
Funkcionišu kao obrnuti frižider
Ali kako toplotne pumpe zapravo rade? Osnovni princip rada je prenos toplotne energije iz okoline u unutrašnjost i obrnuto. Način rada je uporediv sa hladnjakom, ali se proces odvija u suprotnom smjeru. Frižider odvodi toplotu iz hrane i tako je održava hladnom, a njenu toplotu raspršuje u prostoriju u kojoj se nalazi.
Toplotne pumpe rade u obrnutom smjeru, uz korištenje male količine električne energije i energije iz okoline (zrak). Dakle, toplotne pumpe zapravo ne stvaraju toplotu ili hladnoću, već transformišu ekološku energiju koja je dostupna svima u toplotnu energiju na efikasan način, daleko efikasniji od klasičnog grejanja.
Idealna temperatura tokom cijele godine
Toplotne pumpe mogu održavati prostore na idealnoj temperaturi tokom cijele godine, bilo da je potrebno grijati ili hladiti. Kada je u pitanju grijanje, toplotne pumpe obično cirkulišu vodu kroz radijatore, ventilokonvektore ili cijevi za površinsko grijanje, kao što je podno grijanje.
Stoga su toplotne pumpe izuzetno efikasni uređaji. S obzirom na njihovu efikasnost, ovi sistemi mogu dovesti do 50 posto nižih računa za grijanje u odnosu na cijenu grijanja kondenzacijskim bojlerom. Međutim, za razliku od ovih sistema, toplotne pumpe koriste jedan sistem i za hlađenje i za grejanje, tako da nije neophodno imati dva odvojena sistema.
Za svaku jedinicu električne energije koju potroše, generiraju tri do četiri jedinice topline. To čini toplotne pumpe tri do pet puta energetski efikasnijim od plinskih kotlova, što je zapravo gotovo nevjerovatno inženjersko dostignuće.
Brojne prednosti
Međutim, pored važnog ekološkog aspekta, toplotne pumpe nude niz prednosti u odnosu na klasične uređaje. Ugradnja toplinske pumpe u domaćinstvu minimizira ovisnost o budućim energetskim i drugim krizama, te otvara mogućnost nadogradnje drugim energetski učinkovitim rješenjima, kao što su solarni paneli i rezervoari za skladištenje energije. Krajnji cilj ovakvog pristupa vodi do potpune energetske nezavisnosti, a ujedno i do energetske neutralnosti. Plinski kotlovi koji su bili u trendu prije tridesetak godina polako odlaze u drugi plan.
Zahvaljujući energetskoj nezavisnosti, možemo živjeti sa manje stresa, jer smo sigurni u budućnost i moguće poremećaje na tržištu energije. Naime, domaćinstva mogu sama proizvoditi struju, dok proizvodnja plina na tom nivou nije moguća.
Nekoliko vrsta toplotnih pumpi
Postoji nekoliko tipova toplotnih pumpi koje mogu da razmenjuju toplotnu energiju sa okolinom na više načina. Prvi tip koristi vazduh, a poznati su i kao vazduh-voda. Razmjenjuju toplinu sa vanjskim zrakom i najčešća su varijanta. Druga varijanta koristi vodu, pa je poznata i kao voda-voda.
Za svoj rad razmjenjuju toplinu s podzemnom vodom, bunarom ili posebnim dizajnom vodene petlje. Posljednji tip koristi zemlju, a drugo ime mu je geotermalna toplotna pumpa. Kao što mu ime govori, izmjenjuje toplinu sa zemljom pomoću geotermalnih sondi.
Lokacija ugradnje toplinske pumpe ovisi o mnogim faktorima, kao što su njen tip, snaga, veličina i prostor za koji je namijenjena. Međutim, najčešća mjesta na kojima se ugrađuju su tehničke prostorije unutar kuća, podrumi, hodnici, van kuće i na balkonima.
Tržišni lider
Italijanska kompanija Clivet , sa više od 30 godina iskustva, lider je u projektovanju, proizvodnji i distribuciji sistema za regulaciju toplote, grejanje, klimatizaciju i obnovu vazduha. Njihovi proizvodi koriste se u stambenom i industrijskom sektoru, a prema Euroventu, europskom profesionalnom udruženju za grijanje, hlađenje i ventilaciju, Clivet je 2023. godine bio najprodavaniji brend toplinskih pumpi u Hrvatskoj snage iznad 50 kW.
Clivet proizvodi toplotne pumpe snage od 4 do 2000 kW, dok su rješenja snage 4 – 30 kW pogodna za većinu domaćinstava. Ističe se model Edge F , propan toplotna pumpa sa radnom materijom R290 (propan), koju karakteriše veoma nizak indeks uticaja na životnu sredinu i odlična termodinamička svojstva. Pouzdano radi na vanjskim temperaturama do -25 °C i odlična je alternativa tradicionalnim bojlerima.
Zaključno, toplotne pumpe nisu samo pametan izbor za domaćinstvo, već i za našu planetu. Uz njih možemo uživati u toplini zimi i svježini ljeti, a sve uz smanjene račune i osjećaj da činimo nešto dobro za okoliš.
Jutarnji.hr