23. Oktobra 2024.

I dobre navike mogu biti loše za imunitet, kažu stručnjaci

Izbalansirana ishrana, redovno vežbanje, kvalitetan san i hidratacija su opšte smernice koje su u službi organizma i imunog sistema. Uzimamo i suplemente kako bismo jačali telo u borbama protiv virusa i bakterija, a često pribegnemo i određenim opcijama za koje smo čuli ili videli. Ipak, treba biti oprezan, jer i dobre navike mogu naneti štetu organizmu.

Održavanje imunog sistema je od suštinskog značaja za opšte dobro, jer je to prva linija odbrane tela od infekcija i bolesti. Način života, ishrana i vežbanje imaju dubok uticaj na to kako se telo bori protiv bolesti ili infekcije, ali neke stvari za koje smatramo da su zdrave mogu nenamerno da naškode imunološkoj funkciji, napominju stručnjaci.

Preterivanje sa cinkom
Cink je popularan suplement koji ljudi uzimaju kada se osećaju loše, a postao je veoma tražen kad su podaci pokazali da suplementi cinka mogu imati pozitivan uticaj na ishod infekcije kovidom. “Ali ako preterujete sa cinkom, može se narušiti apsorpcija gvožđa i bakra u telu”, kaže dijetetičar Lisa Endruz. Ona preporučuje da se cink unosi putem ishrane, a ima ga u žitaricama, pasulju, sočivu, piletini, a savetuje da porazgovaramo sa lekarom ili dijetetičarom ako imamo nameru da uzmemo suplemente cinka.

Ishrana sa niskim sadržajem masti
“Hrana sa malo masti može izgledati kao dobra stvar, ali ćete propustiti zdrave masti koje su od vitalnog značaja za imunološku funkciju i opšte zdravlje”, naglašava Mišel Rauh, dijetetičar i dodaje:

“Zdrave masti uključuju nezasićene masti kao što su one koje se nalaze u maslinovom ulju, avokadu i određenim orašastim plodovima i polinezasićene masti kao što su one koje se nalaze u lososu, sardinama, čija semenkama, orasima”.

Previše čišćenja
Održavanje higijene je od suštinskog značaja za prevenciju bolesti, ali preterana čistoća može paradoksalno da potkopa zdravlje imuniteta. Stalna dezinfekcija okruženja i tela može ograničiti našu izloženost raznim mikroorganizmima od kojih naš imuni sistem treba da uči.

Preterano vežbanje
Dok je redovna fizička aktivnost neophodna za održavanje snažnog imunološkog sistema, prekomerno vežbanje može imati suprotan efekat. Kada se pojedinci opredele za trening visokog intenziteta ili produženi trening bez adekvatnog oporavka, telo može doživeti povećan nivo hormona stresa, kao što je kortizol. Povišen kortizol može inhibirati funkcionisanje imunih ćelija, čineći telo podložnijim infekcijama i bolestima, piše Eatingwell.

Oslanjanje samo na suplemente
Suplementi mogu da obezbede esencijalne vitamine i minerale, ali često im nedostaje kompleksna lepeza korisnih biljnih jedinjenja koja se nalaze u hrani. Ova jedinjenja, uključujući flavonoide, polifenole i antioksidante, igraju vitalnu ulogu u podržavanju imunološke funkcije tako što povećavaju sposobnost tela da se bori protiv infekcija. Zanemarivanje uravnotežene ishrane bogate voćem, povrćem, integralnim žitaricama i proteinima podrazumeva propuštanje ovih ključnih komponenti koje doprinose optimalnom zdravlju imuniteta.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare