Grad Split uveo je konkretne kazne za turiste koji misle da po dolasku na našu obalu mogu otpustiti sve kočnice.
Uz policiju, njihovo ponašanje sada prate i obezbeđenje
Uz policiju, njihovo ponašanje sada prate i obezbeđenje. HRT je proverio jesu li, na primer, kazne od 300 evra za mokrenje na javnom mestu dale rezultate i mogu li stanovnici centra Splita da odahnu.
“To je mera za gašenje požara. Ovo je neophodno, jer nije “pet do dvanaest“ već “dvanaest posle pet“. Problemi u gradu su ove sezone zaista eskalirali“, kaže turistički vodič Leo Nikolić.
“Čak i bogati gosti prepoznaju pljačku“
S druge strane, potvrdio je da nas turisti sve više doživljavaju kao preskupu destinaciju:
“Prepoznaju pljačku. Amerikanac najvišeg standarda prepoznaje kada jednu gaziranu vodu plati 4,5 evra. To je podvala, ne može toliko da košta. To su ljudi koji znaju i paze na svaki dolar”, dodao je on.
Čistači smatraju da su gosti preterali i upozoravaju da su centar grada i riva ujutru puni smeća. To je đubre, dodaju – svakim danom sve više.
Grad Split je odlučio da kazni sa 300 evra za: konzumiranje alkohola na javnim površinama (površine manje od 100 metara od škola i vrtića, u zoni A, koja obuhvata područje grada unutar baroknih bedema izgrađenih u 17. veku ); vršenje nužde na javnim površinama, spavanje u parkovima na travnjacima, trgovima i drugim javnim površinama; konzumiranje hrane ili pića na javnim površinama, boravak u ugostiteljskim objektima po isteku radnog vremena.
Penjanje i sedenje na spomenicima i pločama kažnjava se sa 300 evra; ulazak, penjanje i/ili kupanje u fontanama i nuđenje i ugovaranje taksi usluge koja nije unapred dogovorena. Za povraćanje na javnim površinama i građevinsko-montažne radove od 14.00 do 17.00 i od 22.00 do 7.00 časova, radi sprečavanja buke, kazniće se novčana kazna od 150 evra.