7. Januara 2025.

Hrvati žele hrvatsku pravoslavnu crkvu po ugledu na Pavelićevu

Oni koji zagovaraju ponovno uspostavljanje Pavelićeve hrvatske pravoslavne crkve u Hrvatskoj su uglavnom osobe koji su bili pripadnici domovinskog rata.

Ovo za Sputnjik kaže Savo Štrbac direktor „Veritasa“ nakon izjave predsednika Srpskog narodnog veća i poslanik u hrvatskom parlamentu Milorada Pupovaca povodom sve glasnijeg zahteva da osnuje takozvana  hrvatska pravoslavna crkva. On naglašava da tako nešto neće biti prihvaćeno.

Cilj odvajanje Srba od SPC i Srbije

Pupovac je podsetio da u Drugom svetskom ratu Ante Pavelić bio začetnik te crkve koja je za epilog imala strašnu tragediju jer je u ustaškom režimu služila za nečasne verske i političke ciljeve.

Štrbac kaže da je cilj odvajanje Srba i istinskih pravoslavaca u Hrvatskoj od Srpske pravoslavne crkve (SPC) i od Srbije.

„To je prva stvar, a cilj je bio isti i Paveliću, a drugi cilj je da preuzmu imovinu SPC u Hrvatskoj koja je ogromna jer to nisu samo objekti već i zemlja i ostale nekretnine,“ kaže Štrbac.

Naš sagovornik dodaje da ovo nije novina i da se već nekoliko godina unazad, na sve načine pokušava da obnovi Pavelićeva ideja i u tome učestvuje više frakcija, to jest, više paralelnih projekata sa istim imenom, a uključeni su Bugari, Česi, Crnogorci, pa čak i Kamerunci a i ima i Srba.

„Oni sada funkcionišu kao NVO, dakle tako moraju da po Zakonu o verskim zajednicama u Hrvatskoj. Sada je već pet godina se ta grupa okupila kao NVO tako da je pitanje vremena kada će oh Hrvatska i registrovati,“ napominje Štrbac.

Inače ovaj, u najmanju ruku bizaran projekat u fokus je vratio Domovinski pokret Miroslava Škora, projekt Hrvatske pravoslavne crkve koji je2009. godine pokrenuo Ivo Matanović, koji inače nema veze s pravoslavljem. Matanović je katolik, ističe sagovornik Sputnjika, a njegovi motivi postaju jasniji kad se vidi grb te nove Hrvatske pravoslavne crkve na kojoj je u poleđini šahovnica i pravoslavni krst.

Zvanični Zagreb se ne buni

“Još jedna vrlo bitna stvar koja se desila je paralelni prijem kod Pupovca gde je bio Andrija Plenković dok su njegovi koalicioni partneri iz Domovinskog pokreta, u isto vreme bili su na svečanom prijemu Udruženja Hrvatski pravoslavni centar, koje želi da osnuje hrvatsku pravoslavnu crkvu. Svi sada kalkulišu jer ih čeka drugi krug predsedničkih izbora da dobiju neki glas,“ kaže Štrbac.

Hrvatsku pravoslavnu crkvu osnovao je Ante Pavelić 1942. godine, a nju je do propasti 1945. vodio je Germogen, ruski monah svetovnog imena Grigorij Ivanovič Maksimov. Mitropolita su partizani nakon pobede osudili na smrt streljanjem. U presudi se kao razlog kazne navodi prihvatanje položaja crkvenog poglavara tzv. Hrvatske pravoslavne Crkve koju je uspostavila zločinačka NDH i njegovo delovanje s tog položaja po nalozima poglavnika Pavelića.

Smatra se da je okidač za obnovu hrvatske pravoslavne crkve popis stanovništva iz 2011. godine gde se 16.647 građana Hrvatske nacionalno se izjasnilo kao Hrvati, a verski kao pravoslavcima.

Pomenuti Matanović je poznat po proustaškim izjavama, a u amblem „nove crkve“ ucrtao je kartu NDH. Karta NDH na amblemu je izazvala niz kritika, pa je Matanović granice ipak sveo na današnju Hrvatsku.

Ko stoji iza ove ideje

Matanović je u pomoć pozvao bugarskog sveštenika Aleksandra Ivanova koji ima 30 godina staža u Bugarskoj pravoslavnoj crkvi, a koju je napustio kada je krenuo u „obnovu“ hrvatske pravoslavne crkve.

Kako piše hrvatski „Ekspress“ pokušaji uspostave autokefalne hrvatske pravoslavne crkve imaju dugu istoriju i sežu do Eugena Kvaternika. Kvaternik je 1871. poginuo u Rakovičkom ustanku, gde je većina hrvatskih ustanika bila pravoslavne vere, piše ovaj list.

U novije vreme hrvatsku pravoslavnu crkvu je pokušao obnoviti i Radoslav Metodije Viličić, hrvatski katolik koji je 1993. godine na Svetoj gori prešao na pravoslavnu veru.

Udruženje hrvatskih pravoslavnih vernika koje je osnovano 2009. godine, nakon pet godina od osnivanja dobilo je pravo da preda zahtev za upis u Registar verskih zajednica Republike Hrvatske, koje propisuje Zakon o verskim zajednicama .

Taj je rok istekao, ali jedan uslov ipak ne ispunjavaju. Potrebno je sakupiti potpise 500 osnivača, što je Matanović priznao da ne može da ispuni.

Aleksandar Ivanov se zato odlučio za lakše rešenje. Naime, novoosnovana verska zajednica se može upisati i kao postojeća crkva sa sedištem u inostranstvu. Ivanov je tvrdio da ima apostolsko nasleđe, što je uslov za svaku priznatu Pravoslavnu crkvu, preko pariške EPC. Ministarstvo uprave Republike Hrvatske je odbilo da ga upiše u registar pa se žalio Upravnom sudu.

Sputnjikportal.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare