Ne vidim kako možete postati članica EU bez koordinacije sa svim državama članicama EU ili kako možete postati članica NATO-a bez koordinacije sa državama članicama NATO?! , pita se američki izaslanik u Prištini
Izaslanik Sjedinjenih Država u Prištini, Džefri Hovenijer, kritikovao je odnos vlade tzv. Kosova prema međunarodnim partnerima, ilustrujući situaciju američkom izrekom koju mu je preneo deda: “Ako hoćeš da budeš deo kluba, onda nemoj da mokriš na pragu tog kluba”.
“Albanijan post” prenosi da, dok vlada tzv. Kosova s jedne strane pokušava da unapredi evroatlantsku agendu na deklarativni način – “potvrđujući” privrženost Evropskoj uniji i NATO, s druge strane je stalno kritikovana od strane SAD, EU i NATO-a zbog nekoordinisanih i jednostranih akcija.
“Ne vidim kako možete postati članica EU bez koordinacije sa svim državama članicama EU ili kako možete postati članica NATO-a bez koordinacije sa državama članicama NATO-a?! Morate ih ubediti, mi želimo da pomognemo. To znači raditi u procesu koji kreiraju različite institucije”, podvukao je on, obraćajući se na “Kosovskom samitu za mir i demokratiju” (KPDS).
Dodao je svoj dobro poznat stav o tome da Amerika podržava tzv. Kosovo na evroatlantskom putu.
“Uradili smo mnogo u želji da pomognemo. Očekujemo da svaka vlada u Prištini pruži najbolje argumente, najbolju ‘municiju’ u ovim razgovorima”, naglasio je Hovenier.
Kada je proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine u pitanju, on je zatražio od obe strane da deluju u potpunosti u skladu sa svim obavezama koje proizlaze iz dijaloga, kao i da ozbiljno shvate proces pod patronatom EU.
“Potrebna je posvećenost za normalizaciju odnosa ‘Kosova’ i Srbije sa krajnjim ciljem međusobnog priznanja. Ovo ostaje jasna namera SAD. Očekujemo da će dve vlade delovati u skladu sa svim obavezama preuzetim u dijalogu – očekujemo da ozbiljno shvate dijalog”, naglasio je američki ambasador.
On je istakao da SAD žele da vide napredak, ali bez ugrožavanja temelja na kojima tzv. Kosovo počiva.
“Potreban je novi pristup sa obe strane. Bilo kakva promena suvereniteta, nezavisnosti, teritorijalnog integriteta ili demokratije Kosova ne bi predstavljalo pobedu. Međutim, to nije pobeda ni kada se ne poštuju prava manjina”, dodao je.