- Nisam uočio da se ovo pitanje pokreće kroz 11 tačaka evropskog predloga, tako da ne vjerujem da je ono specifičan element trenutnih razgovora – rekao je Hovenijer.
On je istakao da su dugoročna američka i evropska vizija da se takozvano Kosovo integriše u evropske i evroatlantske strukture, kao i Srbija. Po njegovom mišljenju, priznanje takozvanog Kosova može biti uslov Srbiji za članstvo u Evropskoj uniji.
- Koliko ja razumijem, Srbija ima veliki interes da uđe u Evropsku uniju, bar je to deklarisana težnja. Nisam evropski diplomata, ali koliko sam shvatio iz kriterijuma za članstvo u Evropskoj uniji, mislim da bi se u poglavlju 35 od Srbije tražilo da prizna Kosovo kao nezavisnu državu kao uslov za ulazak u EU – naglasio je Hovenijer.
Rekao je da u potpunosti vjeruje u EU, ali da se još ne zna proces i mehanizam kroz koji će, kako je naveo, Srbija priznati takozvano Kosovo.
Američki ambasador u Prištini izjavio je i da se o sporazumu za Zajednicu srpskih opština, koji je potpisan u Briselu, ne pregovara, kao i da se o najnovijim tačkama francusko-nemačkog predloga, koji je sada nazvan “evropski”, više ne može pregovarati i da je to zvaničan i potvrđen stav SAD.
- Naš stav je da je to postojeća obaveza, ali i da bi bilo dobro za Kosovo. Održao sam sastanak sa svim zainteresovanim stranama 31. januara i čuo sam mnogo različitih aktera, ali nije bilo nijednog srpskog predstavnika na tom sastanku koji nije izrazio želju da na ovaj ili onaj način vidi osnivanje Zajednice – rekao je Hovenijer.
On je dodao da postoji mnogo opcija kako bi ZSO mogla da izgleda.
Naglasio je i da su SAD jasne i da ne vjeruju da je primereno da takozvano Kosovo pristane na bilo šta što bi bilo u suprotnosti sa ustavom.
On je rekao da su fokus i očekivanja SAD da se postigne dogovor u Ohridu, nakon koga bi sve partije učestvovale na aprilskim izborima na sjeveru Kosova i Metohije, uključujući i srpske, ali da izbori moraju biti demokratski i bezbijedni za sve učesnike.