Rat u Gazi produbio je podele u britanskom društvu u izbornoj godini. Raste pritisak na vladu u Londonu da obustavi prodaju oružja Izraelu. Britanija se pridružila međunarodnoj akciji dopremanja humanitarne pomoći za ugrožene u Gazi padobranima.
Šest meseci od masovnog zločina Hamasa i izraelskog vojnog odgovora, protesti Palestinaca, ali i Jevreja odvijali su se paralelno ispred Ministarstva unutrašnjih poslova i Parlamenta.
Zahtevi za obustavu prodaje oružja Izraelu
Propalestinski demonstranti blokirali su ulaz u Ministarstvo trgovine tražeći obustavu izvoza oružja Izraelu.
Odgovor stiže sa podijuma u Vašingtonu.
Posle sastanka sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, šef britanske diplomatije Dejvid Kameron ističe da posle najnovije procene, britanska politika prema dozvolama za izvoz “ostaje nepromenjena“.
“To je u skladu sa savetom, koji smo ja i drugi ministri dobili. Kao i uvek, naš stav je podložan reviziji“, objašnjava Kameron.
Od protesta nije pošteđeno ni sedište laburista, koje su demonstranti spolja i iznutra posuli crvenom bojom.
Lider laburista ser Kir Starmer smatra da bi Vlada trebalo da objavi pravni savet u vezi sa prodajom oružja Izraelu ili barem njegove glavne zaključke.
“To su činili i ranije, poslednji put posle napada Hutija. Objavite ih da ih svi vidimo kako bi bila preduzeta primerena akcija u vezi sa prodajom oružja“, poručuje Starmer.
Bi-Bi-Si pita da li će vlada obustaviti prodaju oružja Izraelu ukoliko se ustanovi da je vojna akcija u Gazi suprotna međunarodnom pravu.
Britanski vicepremijer Oliver Dauden naglašava da će u tom slučaju isporuke prestati.
“Naš stav je da kada izvozimo oružje, čak i kada su u pitanju Sjedinjene Države ili druge zemlje, s pravom imamo visoke standarde, kako prema zemljama uvozicama, tako i prema sebi. Ti standardi su u oštroj suprotnosti sa užasavajućim zločinima, koje su terorističke organizacije počinile protiv Izraela. Naravno da ni Izrael nije savršen, ali taj sukob je složen i Izrael mora da održi visoke standarde“, kaže Dauden.
Nova definicija ekstremizma
Istovremeno, pred poslanicima je nova definicija ekstremizma.
Pod istragom za ekstremizam su dve organizacije, koje organizuju britanske muslimane da glasaju za propalestinske kandidate na predstojećim lokalnim i još neraspisanim opštim izborima.
Ministar za manjinske zajednice Majkl Gouv rekao je poslanicima da Vlada „ni na koji način ne želi da ograniči slobodu izražavanja, vere ili ubeđenja“.
“No, Vlada ne sme da se nađe u situaciji da sponzoriše, delimično finansira ili podržava organizacije ili pojedince koji se suprotstavljaju slobodama do kojih nam je svima stalo“, ističe Gouv.
Humanitarna pomoć uslov za izvoz oružja?
Politički urednik tabloida San Hari Kol pitao je premijera Sunaka da li podržava ideju da Britanija obustavi prodaju oružja Izraelu dok pomoć Gazi ne bude omogućena.
Britanski premijer Riši Sunak ponovio je samo da London želi „neodložan humanitarni prekid vatre i, što je ključno, oslobađanje talaca“.
Pogibija humanitaraca uvod u pojačanu dostavu pomoći?
Porodice sedam humanitarnih radnika nedavno poginulih u Gazi, tuguju u tišini.
Rodbina Džejmsa Kirbija, jednog od trojice poginulih Britanaca, nada se da te smrti nisu uzaludne.
Rođak poginulog humanitarnog radnika Adam Mekgvajer kaže da je porodicu “pomalo razljutio odgovor izraelskog premijera“.
“Takve stvari se ne događaju u ratovima. Humanitarci, koji čine dobro, ne ginu na ovakav način. Sve sedmoro su heroji i naše misli su i sa ostalim porodicama. Nadamo se da će se iz ove tragedije iznedriti promena i da pomoć stigne do onih kojima je očajnički potrebna. Ako bi Džejms i ostali tome doprineli, to bi bila neka uteha“, smatra Adam Mekgvajer.
Britanija je juče, na kraju Ramazana, postala deveta zemlja koja padobranima doprema humanitarnu pomoć u Gazu.
Vlada Rišija Sunaka u izbornoj godini nastavlja hod po žici između vojne podrške Izraelu i humanitarne pomoći za Palestince.
rts.rs