O brendu Grundig smo na našem kanalu kroz recenzije njihovih uređaja pričali već puno puta, pa verujemo da ih sada prepoznaju i oni mlađi koji ih se ne sećaju iz nekih prošlih vremena.
Brend koji traje još od 1945. godine i od koga su potekle mnoge inovacije u audio/video domenu je među onima koji su živeli osamdesetih imao praktično kultni status i bio želja mnogih koji su posedovali TV domaće proizvodnje, a hteli da vide kako to izgleda kada napravi Nemac.
U međuvremenu se promenilo puno toga, kako u čitavoj industriji tako i u kompaniji Grundig, koja je sada u vlasništvu turske Arcelik grupe, zajedno sa još jednim poznatim brendom – Beko.
Oni koji duže prate prilike u industriji potrošačke elektronike su sigurno mnogo puta svedočili pokušajima da se neki legendarni brend ponovo “oživi”, vrlo često neuspešnim, ali možemo slobodno reći da je Grundig u proteklim godinama kroz napredak svojih uređaja pokazao da je jedan od pozitivnih primera u tom pogledu.
U kompaniji su očigledno bili svesni da se na staze stare slave ne vraća preko noći, zasukali rukave i radili na tome da svake godine budu sve bolji, što je stav vredan pohvale. Iako se krenulo od bazičnijih modela, Grundig sada u ponudi ima spektar modela različitih cenovnih klasa i karakteristika, a nama je kao i uvek vrlo zanimljiv napredak koji se vidi u nešto višoj klasi.
Zato nam se ovog puta na testu našao jedan OLED model, koji pokazuje šta ovaj proizvođač ima da ponudi u aktuelnom trenutku. U pitanju je Grundig OLED GH950 koji će na domaćem tržištu biti dostupan u 55” i 65” verziji. Hajde da vidimo o čemu se radi.
Grundig OLED GH950 – Dizajn
Najpre, rekli bismo da dizajn ovog modela možda i najbolje ilustruje napredak koji smo pomenuli, jer OLED GH950 već na prvi pogled ostavlja veoma dobar utisak. Sam panel je poput mnogih modernih OLED ekrana ubačen sa prednje strane u vrlo tanko metalno kućište koje ga okružuje sa svih strana – rešenje koje pruža čvrstinu, hlađenje panela, ali i izuzetno dobar vizuelni efekat.
Ukupan profil je svega oko 5mm, a izgleda vrlo dobro sa tamno sivo anodiziranom površinom sa teksturom brušenom metala na poleđini i ivicama. Sa prednje strane nema praktično ničega osim vrlo tankog okvira od oko 2mm sa svih strana, pa TV izgleda veoma moderno i sav fokus vam baca na sadržaj.
Jedini elementi koji su vidljivi sa prednje strane su diskretan dodatak sa senzorima i mikrofonom koji se nalazi ispod donje leve ivice, kao i Grundig logotip koji je utisnut na koži, a viri sa strane pri dnu desne ivice TV-a. Ovaj detalj nam se vrlo dopao jer pokazuje kreativnost van uobičajenog i želju da se nešto uradi na unikatan način.
Kad smo kod unikatnog, bilo nam je jasno da nas tako nešto očekuje čim smo TV raspakovali iz kutije i videli da se postolje montira sa donje umesto zadnje strane TV-a, a da pritom nije u pitanju uobičajena opcija sa nožicama. Zapravo, postolje se sastoji od dva dela napravljena od livenog čelika, prilično teška, koji se najpre spoje međusobno, pri čemu jedan služi kao noga sa zadnje strane za bolju stabilnost po jednoj osi, a drugi se prostire sa prednje i stabiliše po drugoj.
Uz to, postolje naravno daje TV-u i specifičan izgled, sa svetlije sivom nijansom od okvira i interesantnom kombinacijom pravougaonog dela i lajsne na kojoj se nalazi samo Sound By Elac logotip. Detaljnije o tome nešto kasnije.
Najneobičniji detalj je zapravo to što postolje omogućuje rotaciju TV-a levo i desno, što je funkcija koju jako retko viđamo kod televizora, a u praksi može biti itekako korisna ako ga držite na polici umesto na zidu.
Ukupno, funkcionalan i estetski veoma dobar dizajn.
Konektori i gaming
Poleđina TV-a je takođe potpuno jednostavna, a na njoj se nalazi dodatak za elektroniku sa otvorima za zvuk i ventilaciju, kao i dve sekcije sa konektorima, sa donje i bočne strane. U prvoj, većoj, su tu servisni i lan portovi, optički audio izlaz, jedan USB, dva HDMI porta i satelitski i antenski konektori.
U manjoj bočnoj koja je tu za lakši pristup vas očekuju još po jedan HDMI i USB, CI+ slot, kao i 3.5mm izlaz za slušalice. Inače, kablove možete sprovesti kroz još jedan kožni detalj koji se nalazi pri dnu poleđine do postolja.
Kad pominjemo portove, moramo reći da smo razočarani činjenicom da HDMI konektori u ovom slučaju ne podržavaju povezivanje u više od 4K sa 60 slika u sekundi, kao ni varijabilno osvežavanje. S obzirom da je u pitanju OLED panel sa osvežavanjem od 120Hz, ove dve stavke bi trebale biti obavezne kako bi se iskoristio pun potencijal.
Grundig OLED GH950 poseduje Game mod opciju u meniju, ali ona snižava input lag na ne baš naročito niskih 22.5ms, pa bismo rekli da ovaj TV definitivno nije namenjen gamingu, iako može da posluži za casual igre na konzoli.
Grundig OLED GH950 – Slika
Što se panela tiče, iako nismo pronašli tačnu informaciju o proizvođaču i tipu OLED-a, po vrlo solidnom prikazu teksta pri povezivanju sa računarom, rekli bismo da je najverovatnije u pitanju LG-ev WOLED. Samim tim, tu su i prednosti poput savršene crne, izvanrednih uglova gledanja, kao i odlične uniformnosti ekrana.
Istina, u odnosu na neke skorašnje OLED televizore koje smo testirali, rekli bismo da ovaj model ima nešto manje efektan antirefleksivni sloj, ali da budemo realni, ove godine je u tom pogledu i napravljen priličan napredak.
Ono što nam se dopalo je pokriće boja koje smo izmerili na 96.2% DCI-P3 spektra, što je lepa cifra, i uz visoki kontrast, Grundig OLED GH950 je definitivno u stanju da pruži vrlo lepu sliku i prikaz boja, kakve i očekujemo od OLED televizora.
Što se fabričke kalibracije tiče, najbolje Delta E odstupanje smo izmerili u Movie modu sa korektnih 3.1. Pored njega, tu su i Energy Saving, Standard, Game, Vivid i User, ali i Filmmaker mod koji se iz nekog razloga aktivira odvojeno iz Advanced sekcije među podešavanjima slike.
Zanimljivo, Filmmaker nije precizan kao Movie, što je obično slučaj, ali realno nudi vizuelno najdopadljiviju sliku, pa ga preporučujemo svima koji se odluče da postanu vlasnici ovog TV-a. Iako je prikaz veoma dobar, u poređenju sa modelima opremljenim sličnim panelom Grundig OLED GH950 ima niže maksimalno osvetljenje koje smo izmerili na 411.8 nita.
U odnosu na ovogodišnje modele npr. LG C serije, to jeste prilična razlika, mada u poređenju sa OLED televizorima prethodne generacije koji postižu oko 600-700 nita to i nije tako značajno, odnosno manje je od jednog koraka dinamičkog opsega.
Zapravo, TV ima dovoljno svetline za standardno gledanje sadržaja, čak i manje agresivan limiter pri većem pokriću ekrana gde svetlina sve do 50% ostaje praktično konstantna, pa se razlika u maksimalnoj svetlini najviše primeti pri gledanju HDR sadržaja gde fini svetli detalji u tamnijim scenama neće iskakati baš kao na svetlijim panelima. U svakom slučaju, slika koja pruža najveći deo prednosti zbog kojih se OLED i kupuje, čak i ako nije na istom nivou sa najboljima u klasi.
Dodatne opcije i procesiranje slike
Kad pominjemo svetlinu, tu je i senzor ambijentalnog osvetljenja koji može kontrolisati sliku zavisno od uslova u prostoriji, ali koji se koristi i za Dolby Vision IQ, odnosno dinamičko mapiranje sadržaja koje u obzir uzima i količinu svetla u okruženju TV-a. Pored Dolby Visiona podržan je i HDR10+.
Što se opcija za podešavanje slike tiče, pored uobičajenih kontrola za kotrast, toplinu boja, svetlinu i oštrinu, na raspolaganju su vam i opcije procesiranja poput kontrole dinamičkog kontrasta za ceo ekran, Micro Dimming opcija koja takođe obrađuje sliku kako bi povećala kontrast, ali ovog puta na lokalnom nivou, poboljšanje prikaza tranzicija boja i redukcija šuma i MPEG artefakata.
Izuzev ova poslednja dva koji su neophodni, ostalo i nije toliko bitno s obzirom na OLED panel, pa će neki od korisnika možda preferirati i da neke od opcija isključe. Preporučujemo da svakako eksperimentišete, pa vidite šta od toga je po vašem ukusu.
Grundig je doduše implementirao i nešto što će vam značajno olakšati podešavanje slike, a u pitanju je njihova Picture Customizer aplikacija, koja ne zateva predznanje, već će korisnik biti proveden kroz seriju izbora vezanih za razne opcije, sa tri slike koje ilustruju razlike, a na njemu je samo da odabere ono što mu izgleda bolje. Vrlo intuitivno, pogotovo za početnike i omogućuje da lako dobijete sliku kakvu želite.
Ono što će takođe biti od koristi je MEMC, odnosno procesiranje kretanja koje radi vrlo korektno i poboljšaće utisak pri gledanju sadržaja snimanih u 24 slike u sekundi. Podešavanje je pojednostavljeno, pa nema nikakvih slajdera i naprednih opcija, već se sve svodi na tri nivoa intenziteta obrade, zavisno od toga koliko glatko želite da sve izgleda.
Dobra vest je da ni na High nema izraženog soap opera efekta, pa je MEMC vrlo pristojan, uz malo uobičajenih artefakata na ivicama objekata koji nisu ništa izraženiji nego na nedavno testiranom Samsung S95D.
Grundig OLED GH950 – Zvuk
Ono što je definitivno jedan od aduta Grundig OLED GH950 je zvuk, koji je veoma ubedljiv i jedan od boljih koje smo čuli na nekom TV-u u skorije vreme. Iako nema integrisanog soundbara, niti nekih otvora ili vidljivih zvučnika na poleđini, već je u pitanju jednostavni stereo sistem od 2x15W, kvalitet zvuka je odličan i ostavlja jako dobar utisak.
Ovakav pristup je u skladu sa onim što i u svojim proizvodima primenjuje kompanija ELAC, još jedan stari nemački brend koji se još od 1948. godine bavi audiofilskim uređajima, a koji potpisuje zvuk ovog TV-a.
Ono što dobijate je vrlo korektan frekventni balans, sa dobro odmerenim basom koji se prostire do nešto ispod 40Hz, a lagano opada ispod 100Hz.
Pored dobrog zvuka na hardverskom nivou, Grundig OLED GH950 nudi i vrlo dobre opcije za obradu, podešavanje i optimizaciju zvuka.
Tako vam je na raspolaganju pun set Dolby Audio Processing opcija, uključujući i Dolby Atmos, Sound Virtualizer za poboljšanje zvučne slike i Volume leveler za ujednačavanje glasnoće sadržaja, uz mnoštvo Dolby optimizovanih modova. Pored njih, tu su i standardni modovi, koje možete dodatno podesiti put slajdera za niske i visoke tonove, ali i petopojasnog ekvilajzera u User modu.
Ono što nam se naročito dopalo je Grundigova Tone Master aplikacija, poput pomenute funkcije za podešavanje slike, samo ovog puta za zvuk. Ona će najpre uz pomoć mikrofona na daljinskom izmeriti odziv prostorije u tački u kojoj sedite, automatski optimizovati zvuk za optimalan balans u vašem položaju, a zatim vam dati i priliku da zvuk fino optimizujete na vrlo lak način, jer će vas aplikacija provesti kroz izbor, a vaše je da kliknete na ono što vam zvuči najbolje. Vrlo intuitivno i za svaku pohvalu.
Pametne mogućnosti – Google TV
Kad pominjemo aplikacije, Grundig OLED GH950 dolazi sa Google TV platformom i nudi selekciju aplikacija i igara na kakvu smo i navikli od ove platforme, praktično najbolju koju ćete pronaći na nekom TV-u.
Svi bitni video i audio streaming servisi su tu, mnoštvo korisnih stvari uključujući i Google TV specijalitete poput Kodi-a, kao i solidna selekcija igara, uključujući i 3D naslove. Performanse u njima su sasvim korektne, a ako želite ozbiljnije igranje, tu je i Nvidia GeForce Now servis putem koga možete igrati PC igre bez potrebe za računarom.
Sam interfejs TV-a je standardan za Google TV, sa Home Apps i Library sekcijama na vrhu, linijom sa instaliranim aplikacijama ispod i predlozima sadržaja za gledanje iz streaming servisa koje odaberete.
Brzina interfejsa je sasvim korektna, sa jednim izuzetkom – kada pozovete neki od menija tokom gledanja HDR sadržaja, moguće je da će on biti vidno usporeniji, verovatno zbog opterećenosti procesora. Kad pominjemo hardver, u pitanju je Mediatek platforma sa 2GB RAM-a i nešto preko 8GB skladišnog prostora.
Što se kontrole TV-a tiče, ona moguća putem aplikacije, kao i putem daljinca kakav smo videli i na prethodnim Grundig modelima. Daljinski je vrlo zgodnog oblika u vidu bumeranga, sa mnoštvom tastera i prečica za sve funkcije, koji su vrlo dobrog kvaliteta, sa kratkim hodom i preciznim klikom.
TV je moguće kontrolisati i glasom, kako putem daljinskog, tako i putem dodatka koji se nalazi ispod donje leve ivice TV-a, a na kome se nalazi i prekidač za deaktivaciju mikrofona, za one koji su zabrinuti za privatnost.
Grundig OLED GH950 – Utisci i cena
Sve u svemu, Grundig OLED GH950 je model koji ima nimalo lak zadatak u borbi sa drugim OLED modelima na tržištu, ali i neke od svojih aduta. Tu bismo najpre izdvojili odličan zvuk, kao i Google TV platformu sa par vrlo praktičnih Grundig dodataka koji će korisnicima olakšati podešavanje.
Slika je dobra, sa svim prednostima OLED-a, iako ne najbolja u klasi, a jedini pravi nedostatak se odnosi na odsustvo gaming funkcija poput 120Hz HDMI ulaza i varijabilnog osvežavanja. Zato mislimo da je ovaj TV najpre namenjen onima koji žele dobar paket slike, zvuka i pametnih mogućnosti, pa možda i veću dugotrajnost usled niže maksimalne svetline.
Ako ovo deluje kao nešto za vas, cena ovog modela na domaćem tržištu je 149,990 odnosno oko 1280€ za 55” verziju i 199,990 dinara t.j. oko 1700€ za 65” varijantu. Nije isključeno da ćete na akcijama na ove modele naleteti i po dosta nižim cenama, pa vredi obratiti pažnju.
Benchmark.rs