Građani Republike Srpske koji su osigurani putem Fonda zdravstvenog osiguranja RS ubuduće će jednostavnije ostvarivati pravo na liječenje i dijagnostiku u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske u situacijama kada to nije moguće u činiti u okviru našeg zdravstvenog sistema.
To je samo jedna od novina koje su usvojene, a kako je saopšteno iz Fonda, primjena novog Pravilnika o postupku odobravanja liječenja izvan Republike Srpske i načinu ostvarivanja zdravstvene zaštite u inostranstvu počinje sutra.
Kako ističu, cilj je da se pojednostavi i preciznije definiše postupak ostvarivanja ovog značajnog prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
“Jedna od novina je ta da osiguranim licima kojima je odobreno liječenje izvan Srpske u buduće neće biti potrebna uputnica porodičnog doktora za zdravstvenu ustanovu u koju su upućeni, već je dovoljno samo rješenje Fonda. Takođe, pojednostavljene su i situacije kada osigurano lice kome je odobreno liječenje ne započne liječenje u roku od predviđenih šest mjeseci od dana izdavanja rješenja Fonda. Novi zahtjev za ponovno odlučivanje o istom liječenju osigurano lice može podnijeti stručnoj komisiji Fonda u roku od 30 dana od isteka prethodnog rješenja i u tom slučaju nije potrebno da se osigurano lice ponovo obraća konzilijumu zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa. Ukoliko protekne i ovaj rok od 30 dana, potrebno je ponovo se obratiti konzilijumu zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa u Republici Srpskoj”, istakli su iz Fonda Srpske.
Osnovni uslov za upućivanje na liječenje izvan Srpske je i dalje da su iscrpljene sve mogućnosti liječenja i dijagnostike u zdravstvenom sistemu Srpske, a prema Pravilniku, upućivanje na liječenje izvan Srpske vršiće se na osnovu Liste oboljenja, stanja ili povreda za koje se može odobriti pružanje usluge liječenja i dijagnostičkog postupka izvan Republike Srpske i to na prijedlog konzilijuma zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa (UKC RS).
“Međutim, propisano je i da se u određenim okolnostima osiguranom licu može odobriti liječenje izvan Srpske i za stanja ili oboljenja koja nisu propisana pomenutom listom. U tom slučaju konzilijum zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa koji daje prijedlog treba da navede detaljno obrazloženje izuzetnih medicinskih ili drugih razloga zbog kojih je neophodno upućivanje na liječenje izvan Srpske”, objasnili su u Fondu.
Kako ističu, kao i do sada, prioritet kod upućivanja na liječenje ili dijagnostički postupak izvan Republike Srpske imaju zdravstvene ustanove Republike Srbije sa kojima Fond ima zaključen ugovor, a liječenje u drugim zemljama se može odobriti kada se liječenje ne može sprovesti ni u Srpskoj ni u Srbiji.
“Podsjećamo, kada su u pitanju djeca do 18 godina, njihovo liječenje ili dijagnostiku u inostranstvu finansira Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, onda kada liječenje nije moguće u našim zdravstvenim ustanovama, niti u ustanovama izvan Srpske sa kojima FZO RS ima potpisane ugovore”, stoji u saopštenju Fonda.