Pre tri godine, Google je tužen pod tvrdnjama da prati aktivnosti onih koji koriste Incognito Mode na Chrome pregledaču.
Nakon neuspelog pokušaja da pobedi na sudu, kompanija je pristala da se nagodi. Nijedna strana nije javno objavila detalje, ali je prvobitna odšteta korisnicima bila pet milijardi dolara, kako su preneli Reuters i The Washington Post.
Tužioci su rekli da je Google koristio alate kao što su Analytics, aplikacije i dodaci, kako bi pratili aktivnosti korisnika, a da su ljudi obmanuti jer su verovali da mogu da kontrolišu koje informacije dele sa kompanijom.
Portparol kompanije Google je, kada je tužba dospela u javnost, rekao da anonimni režim ne čuva aktivnosti korisnika na njihovom uređaju, ali internet-stranice i dalje mogu da prikupljaju informacije tokom sesije.
Tužioci su predstavili interne mejlove koje su navodno prikazivale razgovore između rukovodilaca u kompaniji, koji dokazuju da je kompanija nadgledala upotrebu anonimnog pregledača za prodaju oglasa i praćenje internet-saobraćaja.
Njihova žalba je optužila Google za kršenje saveznih zakona o prisluškivanju i kalifornijskih zakona o privatnosti, a traženo je 5.000 dolara po oštećenom korisniku.
Google se verovatno nagodio za manje od traženih pet milijardi dolara, ali tek treba da se otkriju detalji o sporazumu.