Antonio Gutereš pozvao na potpunu eliminaciju nuklearnog oružja, ne pomenuvši da su dva japanska grada stradala od “atomske ruke” SAD
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš odao je počast poginulima u napadu na Nagasaki 9. avgusta 1945. godine, ali opet nije imenovao zemlju koja je bacila atomske bombe na japanske gradove, prenose “RIA Novosti”.
Guterešovu poruku je na ceremoniji u Nagasakiju pročitao njegov zamenik za pitanja razoružanja Izumi Nakamitsu.
“Ova ceremonija je prilika da se prisetimo trenutka neviđenog užasa za čovečanstvo – upotrebe atomskog oružja u Nagasakiju pre 78 godina. Oplakujemo mrtve, čije sećanje nikada neće izbledeti. Sećamo se i strašnog razaranja ovog grada, kao i Hirošime”, navodi se u poruci.
Ono što je zanimljivo jeste da se u Guterešovom govoru ne pominju Sjedinjene Države, zemlja koja je izvršila nuklearno bombardovanje Hirošime i Nagasakija.
Generalni sekretar UN je pozvao da se nikada više ne dozvoli takvo uništavanje, rekavši da je rizik od nuklearnog rata “sada na najvišem nivou od Hladnog rata”.
Gutereš je upotrebu nuklearnog oružja nazvao neprihvatljivom i pozvao nuklearne sile da se obavežu da će se odreći njegove upotrebe do potpune eliminacije takvog oružja.
“Jedini način da se eliminiše nuklearna opasnost je da se ukloni nuklearno oružje. Ne možemo zaboraviti šta se ovde dogodilo. Moramo jednom zauvek odagnati senku nuklearnog uništenja. Dosta Nagasakija. Dosta Hirošime”, navodi se u apelu.
Ranije, generalni sekretar UN, čiju je poruku takođe pročitao njegov zamenik za pitanja razoružanja Izumi Nakamitsu, na ceremoniji u znak sećanja na žrtve atomskog bombardovanja Hirošime 1945. godine, u svom govoru nije pomenuo SAD kao krivca za pogibiju stanovnika ovog grada.
Međutim, vrhunac je što su svi japanski političari, koji su govorili na ceremoniji, prećutali činjenicu da su bombu bacile SAD.
Istovremeno, premijer Fumio Kišida i guverner Hirošime Hidehiko Juzaki spomenuli su Rusiju.
Samo je telekompanija “TBS” u direktnom prenosu iz Parka mira, gde je održana ceremonija, na samom početku napomenula da su Sjedinjene Države odgovorne za nuklearno bombardovanje.
Ovo nije rekao ni gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui u tradicionalnoj Deklaraciji mira, ni guverner Juzaki, ni premijer Kišida.
U avgustu 1945. američki piloti su bacili atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki. Od atomske eksplozije i njenih posledica u Hirošimi, od 350.000 stanovnika, stradalo je 140.000 ljudi, u Nagasakiju – 74.000.
Većina žrtava atomskog bombardovanja bili su civili. Za godišnjicu tragičnih događaja, 6. i 9. avgusta održavaju se “mirovne ceremonije” u ovim gradovima.
Veruje se da je bombardovanje mirnih gradova imalo, pre svega, političke ciljeve za SAD – da pokažu svoju moć, smatrajući atomsko oružje glavnim sredstvom zastrašivanja naroda, kao i da obezbede stratešku superiornost.