Podaci se ne odnose na čitav svijet, već na nekoliko velikih tržišta poput SAD-a, Velike Britanije, Južne Koreje itd.
Na video igre se godinama i decenijama gledalo kao na običnu zabavu, dok su mnogim odraslima predstavljale samo gubljenje vremena. Situacija se radikalno promenila tokom prethodnih desetak godina pa je danas igranje video igara mnogima postalo – posao. Neki zarađuju tako što strimuju igranje putem YouTube-a ili Twitcha, dok su drugi gejmerski profesionalci koji se takmiče na esport turnirima.
Takvi video snimci i turniri danas su veoma popularni, a koliko su popularni najbolje govori novi izveštaj Midia Researcha prema kojem je gledanje video igara danas postalo popularnije od samog igranja. Dok je tako nešto prie bilo nezamislivo, danas je gledanje video igara putemspomenutih kanala uobičajeno. Umesto gledanja filmova, serija ili muzičkih spotova, mladi danas vreme provode gledajući omiljene gejmere. Prema tim podacima, a koji se odnose na nekoliko tržišta na kojima je sprovedeno istraživanje (uključujući SAD, Veliku Britaniju, Švedsku, Južnu Koreju itd.) gejmeri prosečno svake nedelje provode oko 7,4 sati igrajući video igre, ali još više vremena, čak osam i po sati nedeljno gledaju kako drugi gejmeri igraju video igre.
Rezultati ovog istraživanja, tvrde iz kompanije Midia, pokazuju veliki potencijal za izdavače video igara i izvan njihovog sopstvenog ekosistema jer se otvara mogućnost plasiranja reklama unutar samih igara koje bi onda mogli da vide milioni. Takođe, otvaraju se i nove mogućnosti zarade o kojima developeri igara i izdavači trenutno ne razmišljaju, a iz Midia-e kažu da je jedna od tih mogućnosti i pokretanje sopstvenih platformi za streaming s kojima bi mogli da konkurišu Twitchu i YouTube-u.
Tome treba dodati i veliku popularnost esporta i gejmerskih takmičenja pa je tako League of Legends Worlds 2024 privukao čak 6,4 miliona gledalaca, što je najgledaniji događaj te vrste u istoriji. Uz tako veliki broj gledalaca, jasno je da je potencijal za zaradu veoma veliki.
Uopšteno, tržište video igara je prošle godine vredelo 196 milijardi dolara (više nego streaming i prodaja od bioskopskih ulaznica zajedno), a ove godine bi to tržište trebalo da premaši brojku od 200 milijardi dolara, dok bi 2028. njegova vrednost, prema predviđanjima analitičara, mogla da dostigne čak 250 milijardi dolara.
B92.