Rijad je tokom poslednje dve i po godine uložio do sada nezapamćene količine novca u sport, a kritičari ih optužuju da se iza toga nalaze prikriveni motivi.
Saudijska Arabija je potrošila najmanje 6,3 milijarde dolara na sportske ugovore od početka 2021. godine, što je četiri puta više u odnosu na šest godina pre toga, šta kritičari opisuju kao “pokušaj skretanja pažnje sa stanja ljudskih prava u toj zemlji”, piše “Gardijan”.
Saudijci su iskoristili više milijardi dolara iz svog Javnog investicionog fonda (PIF) tokom poslednje dve i po godine, pokazuju rezultati istraživanja tog britanskog lista, čime su potpuno promenili profesionalni golf, ali i tržište profesionalnog fudbala.
U ponedeljak, saudijski klub Al Hilal ponudio je rekordnih 300 miliona evra za fudbalera PSŽ-a i kapitena francuske reprezentacije Kilijana Mbapea.
Saudijska ulaganja u sport jednaka su godišnjem bruto društvenom proizvodu zemalja poput Crne Gore ili Barbadosa i daleko su veća od 1,5 milijardi, koliko je procenjuje da je Rijad potrošio u iste svrhe od 2014. do 2021. godine.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava to su nazvale “sportsvošing” – u bukvanom prevodu “pranje reputacije” kroz finansiranje velikih sportskih događanja i kupovinu poznatih klubova i igrača.
“Ličnosti i brendovi iz sveta sporta ranije su odbijali ponude za saradnju iz Saudijske Arabije zbog njihovih problema sa ljudskim pravima”, rekli su u organizaciji “Grant liberti”. “Ipak, došlo je do zabrinjavajućih promena i ugovori se sada sklapaju i pored problema u toj zemlji.”
Saudijska Arabija se našla na udaru kritika nakon ubistva novinara Džamala Kašogdžija 2018. godine, nakon čega su mnoge korporacije obustavile ili pauzirale svoje investicije u tu državu.
Ipak, tokom poslednje dve godine došlo je do značajnih promena u percepciji te bliskoistočne monarhije. Američki predsednik Džozef Bajden, koji je pre nekoliko godina obećao da će od Rijada napraviti “pariju”, prošle godine je posetio Saudijsku Arabiju, gde se “srdačno” pozdravio sa njenim defakto liderom Mohamedom bin Salmanom.
Saudijski Javni investicioni fond – koji raspolaže sa preko 700 milijardi dolara – jedan je od najvećih na svetu, a “Gardijan” procenjuje da su stvarna ulaganja Saudijaca tokom poslednje dve i po godine čak i veća od zvaničnih 6,3 milijarde, zato što PIF nije poznat po svojoj transparentnosti kada je u pitanju trošenje novca.
Fond je krajem 2021. godine kupio premijerligaški klub Njukasl junajted za 391 milion dolara, što je naišlo na kritike pojedinih organizacija za zaštitu ljudskih prava u Velikoj Britaniji, pogotovo nakon što je u javnost procurila vest da oni navodno planiraju da promene boje treće garniture dresova u boje saudijske reprezentacije.
Felks Dženkins iz “Amnesti internešenela” rekao je da taj izbor boja “otkriva moć saudijskih dolara i želju te kraljevine da opere svoj imidž”.
Godinu dana kasnije, PIF je najavio da planira da uloži 2,3 milijarde dolara u fudbalska sponzorstva. To uključuje neobjavljenu količinu novca koja je potrošena na kupovinu većinskog vlasništva u četiri saudijska fudbalska kluba.
Te četiri ekipe su ove godine potrošile pozamašne količine novca na dovođenje poznatih igrača, pre svega Al Nasr, koji je početkom godine doveo Kristijana Ronalda i sada ga navodno plaća 200 miliona dolara godišnje, što bi ga učinilo najbolje plaćenim fudbalerom na svetu.
Nakon Ronalda, Saudijci su ovog leta doveli čitav niz poznatih imena iz sveta fudbala, uključujući Karima Benzemu iz Real Madrida, Ngoloa Kantea iz Čelsija, Roberta Firmina iz Liverpula i nekadašnjeg trenera Aston Vile Stivena Džerarda.
Nekadašnji igrač Barselone i PSŽ-a Lionel Mesi navodno je dobio 25 miliona dolara kako bi promovisao tu zemlju, uključujući i za kačenje fotografija sa luksuznih putovanja na društvene mreže. Pojedini mediji su preneli mu je saudijski klub Al Hilal ponudio ugovor vredan 350 miliona dolara, ali on se ipak odlučio za Ameriku i Inter Majami.
U februaru ove godine Saudijska Arabija je objavila i da će biti domaćin Svetskog klupskog prvenstva 2023. godine.
Saudijci ne ciljaju samo na fudbal – tu su i golf, boks i moto-sport
PIF je uložio ogromne količine novca i u golf, pa je Saudijska Arabija danas verovatno najuticajnija sila u tom sportu. Oni su u oktobru 2021. uložili oko dve milijarde dolara u osnivanje novog turnira nazvanog LIV golf (LIV Golf).
Taj potez je bio okidač za izbijanje oštrog sukoba sa Pi-Dži-Ej turom (PGA Tour), do skoro vodećom organizacijom u svetu golfa, koji je podneo tužbu protiv saudijskog projekta, tvrdeći da on podstiče igrače da krše svoje ranije potpisane ugovore.
Jedna od tužbi okrivljuje LIV da vodi kampanju “nudeći astronomske sume novca u nastojanju da se igrači LIV-a i golf iskoriste za ‘sportsvošing’ nedavne istorije saudijskih zločina i za unapređenje inicijativa PIF-a”.
Sukob se okončao praktičnim preuzimanjem Pi-Dži-Eja i stvaranja novog konglomerata koji će u budućnosti dominirati svetom golfa. Guverner PIF-a Jasir al Rumajan biće predsednik te organizacije.
Zvaničnik Pi-Dži-Eja je u svedočenju pred američkim Kongresom rekao da će saudijski Fond investirati “više od milijardu dolara” u novu organizaciju, a sporazum o spajanju istražuju čak i odbori Senata, piše “Gardijan”.
Investicije Saudijske Arabije fokusirane su i na druge sportove, poput boksa i moto-sporta. Poznati jutjuber i bokser Džejk Pol se ranije ove godine u Rijadu borio sa Tomijem Fjurijem. Godinu dana ranije, Saudijci su platili oko 60 miliona dolara na organizaciju borbe između Aleksandra Usika i Entonija Džošue.
U 2021, PIF je uložio 550 miliona dolara u sponzorstvo “Meklaren grupe”, kompanije u vlasništvu Bahreina sa sedištem u Engleskoj, koja proizvodi trkačke automobile i sastavni je deo Formule 1.
Cifra od 6,3 milijarde dolara, međutim, ne uključuje između 40 i 45 miliona dolara koje državni naftni gigant “Aramko” godišnje troši za sponzorisanje Formule 1, ali ni druge ugovore potpisane pre 2021, kao što je 65 miliona dolara za održavanje godišnjeg “Grand prija” u kraljevstvu.
Ukupni iznos takođe isključuje veliku potrošnju PIF-a u svetu e-sporta, uključujući nedavnu investiciju od milijardu dolara u kompaniju za video igre “Embrejser Grup”, zaključuje “Gardijan”.