Turska fudbalska liga, poznata i kao Süper Liga, osnovana je 1959. godine i od tada je prošla kroz dramatične transformacije, ne samo u pogledu kvaliteta igre, već iu transfernoj politici klubova.
U svojim ranim danima, liga je bila više fokusirana na domaće talente i transferi su bili prilično skromni. Većina igrača dolazila je iz lokalnih fudbalskih timova i škola. Ulozi u kapitalu su bili mali i bilo je malo stranih igrača.
Međutim, sa porastom popularnosti fudbala i više televizijskih prava, turski timovi su počeli da troše više novca na transfere. Ako je 80-ih i 90-ih godina ulaganje u igrače iznosilo nekoliko stotina hiljada dolara, danas nije neobično vidjeti transfere vrijedne nekoliko desetina miliona. Povećanje sponzorstava i učešće u evropskim takmičenjima dodatno je podstaklo finansijski rast klubova, ali i veću gledanost te rezultati uživo turskih klubova se više prate.
Geografski izvor talenata također se značajno promijenio. Dok su u prošlosti igrači uglavnom dolazili iz Turske i okoline, danas Süper Liga privlači talente iz cijele Evrope, Južne Amerike, Afrike i Azije. To je rezultat sve bolje infrastrukture, visokog nivoa konkurencije i atraktivnih plata koje klubovi mogu ponuditi.
Zašto igrači vole da dolaze u Tursku?
Nekoliko je razloga zašto igrači vole da se presele u tursku ligu:
- Konkurentnost lige: Liga je veoma konkurentna, sa mnogo timova koji imaju potencijal da se takmiče za titulu.
- Strastveni navijači: Turska je poznata po svojim strastvenim i strastvenim navijačima, što stvara nezaboravnu atmosferu.
- Stil života: Turska nudi spoj evropske i azijske kulture, visok kvalitet života i toplu klimu.
- Finansijski podsticaji: Pored solidnih plata, Turska ima i poreske olakšice za strane sportiste, što dodatno privlači velika imena.
Turska fudbalska liga i njen sistem transfera prošli su kroz značajne promjene od svog osnivanja do danas. Ono što je nekada bila liga s ograničenim budžetom i fokusom na lokalne talente, danas je postalo magnet za svjetske zvijezde i velika ulaganja. Sve to čini Süper Lig jednim od najzanimljivijih i najdinamičnijih fudbalskih prvenstava na svijetu.
Turski fudbalski klubovi koji tradicionalno najviše troše na transfere
Galatasaray: Ovaj klub sa sjedištem u Istanbulu često je spreman otvoriti svoj novčanik kako bi privukao visokokvalitetne igrače. Galatasaray je posljednjih godina poznat po svojim ambicijama da dovede igrače iz vodećih evropskih liga, često ulažući milione eura.
Fenerbahče: Još jedan gigant iz Istanbula, Fenerbahče takođe ne štedi kada su transferi u pitanju. Klub je više puta rušio svoje transferne rekorde i često cilja na igrače koji su već imali zapažene karijere u drugim ligama.
Bešiktaš: Manje glamurozan, ali jednako konkurentan kada su u pitanju finansijski resursi, Bešiktaš je klub spreman da ulaže u talente iz Turske i inostranstva. Iako su njihovi transferi ponekad manje senzacionalni, ne treba zanemariti njihovu spremnost da troše.
Trabzonspor: Iako možda neće potrošiti toliko koliko “velika trojka” iz Istanbula, Trabzonspor je još jedan turski klub sa značajnim ulaganjima u transfer tržište. Klub često cilja mlade i nadolazeće talente, spremne da ulože solidne sume za njihov razvoj.
Başakşehir: Noviji igrač na sceni, ali svakako ambiciozan. Klub se brzo uzdigao u rangu turskog fudbala i pokazao da je spreman ulagati u igrače koji mogu donijeti uspjeh na terenu.
Ovi klubovi konstantno pokazuju značajne finansijske ambicije kada su u pitanju transferi, što im omogućava održavanje visokog nivoa takmičenja u turskom i evropskom fudbalu. Njihova spremnost da ulažu u talente čini ih glavnim igračem na turskoj fudbalskoj sceni, a zauzvrat privlači pažnju mnogih igrača koji razmišljaju o prelasku u Süper Lig.
Top 10 transfera u turskoj ligi prije početka sezone 2023/2024
Svih 10 najskupljih transfera ovog ljeta dolaze iz samo tri kluba: Fenerbahčea, Galatasaraya i Bešiktaša.
Ubedljivo najskuplje ovogodišnje pojačanje u turskoj ligi je Cengiz Under, za čiji je dolazak Fenerbahče platio francuski Marsej čak 15 miliona evra. Drugi najskuplji potpis ovog ljeta također dolazi iz Francuske, a riječ je o fenomenalnom napadaču Mauru Icardiju, za čiji je dolazak Fenerbahče platio PSŽ-u oko 10 miliona eura.
Turski gigant Fenerbahče zauzima naredna dva mjesta na listi najskupljih transfera ovog ljeta. Sebastijan Šimanski je doveden iz Dinama iz Moskve za 9,8 miliona evra, a Fred iz Mančester junajteda za 9,7 miliona evra.
9,5 miliona eura vrijedi transfer Davinsona Sancheza kojeg je Galatasaray doveo iz Totenhema, a Rodrigo Becao je akvizicija vrijedna 8,3 miliona eura koju je Fenerbahče platio Udinezeu za usluge ovog igrača.
Transfer sjajnog Hrvata Dominika Livakovića iz zagrebačkog Dinama u Fenerbahče bio je 6,7 miliona, a Milota Rašića Bešiktaš je platio 5,3 miliona eura u Norwich.
Na listi najskupljih su još dva vezista koja je Bešiktaš doveo u svoje redove. Bahtijor Zajnutdinov dolazi iz moskovskog CSKA i plaćen je 4,5 miliona evra, dok je Žan Onana plaćen 4 miliona evra francuskom Lensu.