17. Marta 2023.

Francuski političar: Norvežani umiješani u sabotažu Sjevernog toka zbog ličnog profita

“Još pre teorije koju je izneo cenjeni novinar Simor Herš, bilo je očigledno da iza eksplozije stoje Amerikanci. Uostalom, i pre rata u Ukrajini, Sjedinjene Države su se godinama borile protiv gasovoda Severni tok. Ova borba je postala sastavni deo njihove politike”, rekao je Filipo u intervju za “RIA Novosti”.

On je dodao da je početkom februara 2022., američki predsednik Džozef Bajden izjavio da su Amerikanci u stanju da se postaraju da gasovod nestane, a da se to i dogodilo, jer je i bilo u interesu Amerikanaca.

Prema njegovim rečima, ostaje pitanje da li su to Amerikanci uradili sami ili zajedno sa Norveškom.

“Nema ničeg apsurdnog u tome, jer je Norveška konkurent Rusiji po gasu, a u mnogim zemljama ruski gas je zamenjen norveškim. Tako da su i oni imali svoj interes i obogatili se na taj račun”, objasnio je on.

Filipo je upozorio da Alijansa i SAD guraju Evropu u svetski rat i da zbog toga Francuska mora da se povuče iz NATO-a.

“Sve više Francuza je počelo da se zamara ovom trkom sa trećim svetskim ratom. Vidimo da nas guraju da se uključimo u ovaj sukob, iako do toga ne bi trebalo da dođe. NATO i SAD nas teraju da pošaljemo oružje Ukrajini. Ako nastavimo da ih slušamo, nikada nećemo doći do mira, već do trećeg svetskog rata”, upozorio je on.

Prema njegovim rečima, Severnoatlantska alijansa i SAD su protiv Rusije i Kine, i slede veoma militantnu agendu.

“Želimo da se Francuska urazumi i povuče iz NATO-a. Ovaj savez treba raspustiti, on nema razloga da postoji, to je organizacija rata, o čemu svedoče i poslednje godine. Moramo da zaustavimo ovu agendu svetskog rata protiv Rusije i Kine, ovo je apsolutno ludilo”, naglasio je političar.

Prekid energetskih veza sa Rusijom katastrofa za Evropu
Francuski političar je istakao da je najveći uticaj na Evropu imao prekid energetskih odnosa sa Rusijom, koji je zaista imao poguban efekat.

“Prekid energetskih veza sa Rusijom bio je katastrofa za Evropu. Posebno je pogodio Nemačku, ali i Francusku. Mi sada kupujemo tečni prirodni gas od SAD, koji košta mnogo više od ruskog. To ne može, a da nas ne brine”, objasnio je on.

Prema njegovim rečima, trgovinski deficit u Francuskoj je postao rekordan, jer se udvostručio za godinu dana.

“Osim toga, postoji snažan uticaj na životnu sredinu, jer smo ruski gas dobijali gasovodom, a američki LNG dobijamo u tankerima, što je veoma loše za životnu sredinu”, objasnio je.

Što se tiče ekonomskih posledica, Filipo je podsetio da su evropske zemlje to već prošle kada je EU prvi put uvela sankcije Ruskoj Federaciji 2014, koja je tada postala jača, a da su Evropljani oslabili.

“Zbog svega toga smo znali da će se nove sankcije ponovo okrenuti protiv nas. Izgubili smo i na energetskom i na ekonomskom stanovištu. Zbog povećanja cena energije, mnoge evropske kompanije su počele da se sele u Sjedinjene Države. U Francuskoj su mnoge pekare i mala preduzeća počele da se zatvaraju, jer ne mogu da plate struju, tako da je situacija zaista katastrofalna”, pojasnio je.

Photo by Stephen Lam/ Getty Images / Getty

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare