12. Juna 2023.

FloodCube je AI platforma za sprečavanje štete od poplava

Iako i dalje ne postoji način da se efektivno spreče velike poplave koje su u poslednje vreme u svetu sve češća pojava, sada je moguće predvideti tok njihovog odvijanja. Tako je uz pomoć veštačke inteligencije i platforme FloodCube sada moguća dobra priprema za njih i samim tim sprečavanje štete od poplava, piše TheNextWeb.

Dok vremenska prognoza predviđa kada će stići oluja i velike kiše, AI platforma govori kako će tačno voda iz te oluje da se kreće kroz naselja sa metarskom preciznošću. Naučnici i geolozi iz firme napravili su platformu FloodCube koja primenjuje veštačku inteligenciju i mašinsko učenje na ogromne količine podataka o terenu i zemljištu kako bi predvidela tok odvijanja budućih poplava.

Firma koja je napravila AI platformu sa ovakvom mogućnošću ima cilj da pomogne opštinama i preduzećima da bolje predvide poplave i smanje infrastrukturnu štetu koje one sa sobom nose. Šteta koja se može sprečiti meri se kako u ljudskim životima, tako i u materijalnom pogledu koji se neretko meri u milijardama evra.

Napredak u računarskoj snazi i veštačkoj inteligenciji omogućio je generisanje prediktivnih podataka na način koji je do pre samo nekoliko godina bio nemoguć, ističe Jonas As Torland, suosnivač kompanije.

Ovaj alat nije pionir u predviđanju elementarnih nepogoda, jer već postoji nekoliko sličnih kompanija u SAD i Australiji, ali navodno nijedna od njih ne obrađuje podatke visoke rezolucije kako bi objasnila fizičke promene u pejzažu, kaže Torland.

FloodCube omogućava blagovremeno upozorenje

FloodCube može da kaže da li će se poplava desiti u oblasti koju pratite, i uz to 72 časa unapred izdati upozorenje kako bi se preduzele sve neophodne radnje za zaštitu ljudi i imovine. Neke evropske opštine već su napravile ugovor sa kompanijom, a planira da poveća klijentsku bazu i na drugim kontinentima.

Već godinama se ulaže gomila novca u tehnologije za ublažavanje klimatskih promena koje su između ostalog uzročnici čestih elementarnih nepogoda, ali one i dalje nisu nestale. Sad izgleda da bi taj novac mogao delom da se preusmeri na tehnologije koje u stvari pomažu prilagođavanju na promenljivu klimu i njene ekstremne posledice.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare