22. Januara 2025.

Fitnes mitovi dolaze sa mreža: Popularni trendovi koje treneri izbjegavaju

Fitnes mašinerija, posebno na društvenim mrežama, preplavljena je savetima koji zvuče primamljivo, ali često nisu zasnovani na realnosti. Od obećanja brzih rezultata do izazova koji se reklamiraju kao “tajna uspeha,” lako je pasti u zamku dezinformacija i neostvarivih očekivanja. Zato su tu stručnjaci da nas razuvere i razbiju mitove u koje lako poverujemo.

Često čujete na mrežama da određene vežbe pomažu da munjevito smršate ili da za par dana zategnete neki deo tela. Saveti u domenu fitnesa na društvenim mrežama često su prepuni dezinformacija i nerealnih obećanja, naglašavaju stručnjaci: “Nijedna vežba sama po sebi ne može obezbediti trbušnjake, a činjenica da neko ima veliki broj pratilaca ne znači da je kvalifikovan da pruža savete o fitnesu” rekla je dr Ejmi Komander.

Ako ove godine postavljate ciljeve vezane za fitnes, mudro je izbegavati svaki plan koji obećava brza i laka rešenja. Ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, verovatno i jeste. Usmerite se na pronalaženje pokreta u kojima uživate i izgradnju redovne navike, umesto da pratite najnoviji “čudesni” trening.

Stručnjaci su istakli šta ih to najviše iritira u domenu fitnesa i preporučuju bolje alternative.

Izbegavajte izazov 75 Hard

Prošle godine je ovaj izazov postao viralan i njegovi zagovornici tvrdili su da je ključ mentalne i fizičke izdržljivosti pridržavanje seta dnevnih pravila tokom 75 dana: dve vežbe od po 45 minuta, striktna dijeta, galon vode dnevno i najmanje 10 stranica knjige tokom dana.

“Iako ideja da se transformišete za 75 dana zvuči privlačno, izazov je izuzetno neodrživ. To je verovatno najgori način za uspostavljanje dobrih navika”, rekla je Viktorija Sekeli, fizioterapeut. Vežbanje dva puta dnevno, posebno ako ste početnik je “siguran put do povrede i stvaranja potpuno nerealnih očekivanja o vežbanju”, dodala je.

Da biste izgradili zdravu naviku vežbanja, počnite sa jednostavnim aktivnostima u kojima uživate dovoljno da ih redovno praktikujete. Ako imate specifičan fitnes cilj, razmislite o angažovanju trenera koji će vam pomoći da razvijete individualni plan.

Ne nasedati na vežbe za ciljani gubitak težine

Mreže su prepune videa u kojima se tvrde da postoji jedan pokret ili trening koji će pomoći da izgubite težinu na određenom delu tela.

“Budite obazrivi prema svakome ko promoviše ‘spot redukciju’, odnosno ideju da određene vežbe vode ciljanom gubitku težine”, kaže Rej Rajklin, trener. Iako možete ojačati različite grupe mišića, ne možete odabrati gde ćete izgubiti masnoću.

“Umesto traganja za jednim pokretom koji sve rešava, preporučuje se trening snage za celo telo dva puta nedeljno. Ako više volite kućni trening, snagu možete izgraditi i sa malo ili bez ikakve opreme”, kaže Robin Lalond, trener.

Preskočiti snimke na kojima se objašnjava “šta jedem u toku dana”

Mnogi fitnes influenseri dele detaljne video snimke svojih obroka i užina, često sa kalorijskim i proteinskim analizama. Iako ovi postovi mogu delovati bezazleno, često promovišu dijete koje ne odgovaraju svima.”Svi smo različite visine, težine i telesnog sastava”, rekla je dr Komander.

“U nekim slučajevima, poređenje vaše ishrane sa onom koju vidite na društvenim mrežama može dovesti do poremećaja u ishrani”, dodaje Megan Federstun, dijetetičarka.

Takođe, vredi zapamtiti da ti postovi možda nisu ni tačni. Ono što neko deli ne mora nužno odražavati njegovu svakodnevnu ishranu, posebno ako zarađuje od promocije sponzorisanih proizvoda. Ako tražite smernice o ishrani koje će uticati vaše fitnes ciljeve, bolje je zakazati sastanak sa nutricionistom, piše Njujork Tajms.

Ne deliti na mrežama statistiku treninga

Fitnes “trekeri” mogu biti korisni, ali i previše opterećujući.

“Neki pacijenti se toliko fiksiraju na podatke sa uređaja da gube iz vida pravu svrhu vežbanja”, kaže Ketrin Larson, kardiolog. Deljenje i poređenje podataka na društvenim mrežama ili aplikacijama može biti problematično.

“Ti brojevi ne znače mnogo bez konteksta”, dodaje dr Sekeli.

Pre nego što dozvolite da uređaj ili publika oblikuju vaš osećaj nakon treninga, proverite kako se zaista osećate.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare