Uprava za katastar i državnu imovinu Crne Gore donela je rešenja kojima je ograničeno raspolaganje imovinom nad 44 nekretnine, a odnosi se na 34 ruska državljanina kojima su uvedene sankcije
Zamrzavanje pokretne i nepokretne imovine ruskih državljana dovodi do sve većih problema širom sveta, a ponajviše u Evropi. Najslikovitiji primer je zaplena jahti i superjahti bogatih Rusa, zbog kojih su se države u kojima su usidrene u problemu, piše podgorički “Dan”.
Naime, ova luksuzna plovila zahtevaju mnogo brige, koje prati redovno održavanje, a za neke je trošak čak i 1.000 dolara dnevno. Ukoliko jahte ne budu održavane kako treba, vlasnici prete tužbama, pa se države u kojima se trenutno nalaze izlažu velikim troškovima, jer moraju da ih održavaju u stanju u kojem su ih zaplenili.
Održavanje jedne superjahte može koštati i više od 100 miliona dolara – inače preti ekološka katastrofa, piše “Jutarnji list”.
Takođe, dok se rat u Ukrajini ne završi one moraju svakodnevno da se servisiraju, podmazuju i čiste. Njihovi motor i drugi metalni delovi rđaju, neaktivna klimatizacija uzrokuje buđ po kabinama, a održavanje svih brodskih sistema se mora redovno sprovoditi. Brod se mora prati makar jednom nedeljno kako bi se oprala so i prljavština i time izbeglo višemilionsko ponovno farbanje, prenosi “Slobodna Dalmacija”.
Uz nadzor vezova, podmazivanje i druge najnužnije poslove, takav brod koji obično broji oko 30 članova posade i dalje iziskuje na dužnosti (i na punoj plati) barem njih pola. Osiguravajuće kuće zahtevaju redovno održavanje, a plaćanje polise koja brod štiti od potonuća, poplave ili požara je dodatna ogromna stavka. Kada se tome pridodaju i lučke naknade koje za takva plovila, recimo u SAD-u iznose gotovo 1.000 dolara dnevno, godišnji trošak držanja ruske jahte na vezu u američkoj luci iznosi otprilike 10 miliona dolara.
Ukupna vrednost zaplenjenih ruskih megabrodova, prema “Blumberg Njuzu”, iznosi najmanje četiri milijarde dolara. I sve one moraju da se održavaju, jer vlasnici već sada prete tužbama.
Kako će se rešiti ovaj finansijski rebus? Čak i prema najkonzervativnijim procenama, samo američka i italijanska vlada moraju izdvojiti najmanje 50 miliona dolara godišnje za održavanje zaplenjenih plovila iz ruske flote ruskih bogataša.
Oduzeli rusku imovinu, sad strahuju od tužbi
Kada je u pitanju Crna Gora, u ovoj zemlji se nalazi jedna jahta o kojoj su mediji već pisali. Superjahta “Luminosity” od marta prošle godine boravi u marini Porto Montenegro u Tivtu, a pripada Andreju G. Gurjevu, jednom od ruskih oligarha koji je na listi sankcionisanih.
Gurjevljeva jahta, koja je pod zastavom Kajmanskih ostrva, procenjena je na oko 120 miliona evra. Gurjev, međutim, zbog sankcija pod kojim se nalazi, nije u mogućnosti da plaća održavanje ove mega jahte, tako da je plovilo, praktično napušteno i o njemu mora da se stara marina Porto Montenegro ili država Crna Gora.
U ovom trenutku teško je proceniti koliko je to novca, ali na sajtu Porto Montenegra u rubrici o jahtama, kao jedan od saveta na koji vlasnici moraju obratiti pažnju stoji da “ukoliko je jahta aktivna na Mediteranu, ukupna cena održavanja na godišnjem nivou može iznositi oko 770.000 dolara, dok troškovi upravljanja mogu biti i do 15% viši od ukupnog iznosa”. Stručnjaci ističu i obavezno osiguranje plovila, što onda dovodi do iznosa većeg od milion dolara.
Možda neće biti problem što Crna Gora, Porto Montenegro i ostale kompanije neće imati ovaj prihod od preko milion dolara, već se može, kako je i najavljivano, javiti Gurjev sa oštetnim zahtevom kod nekog od međunarodnih sudova.
“Dan” podseća da čak 20 ruskih oligarha, a izgleda da će ih biti i više, tuže Evropsku uniju, jer su kažnjeni time što su im oduzete luksuzne vile i zaplenjene ili proterane jahte iz najatraktivnijih marina u svetu. Oligarsi uzvraćaju udarac, istina, u Evropskom sudu pravde, a u kontraofanzivi su i brojne firme pogođene odlukama Brisela.
Inače, za 44 nekretnine u Crnoj Gori, Uprava za katastar i državnu imovinu donela je odgovarajuća rešenja kojima je ograničeno raspolaganje imovinom, a odnosi se na 34 ruska državljanina kojima su uvedene sankcije.
Konačan epilog se čeka od Ustavnog suda, gde su podnete dve inicijative za ocenu ustavnosti odluke da se zamrzne imovina ruskim državljanima u Crnoj Gori. Ukoliko se ispostavi kao tačno upozorenje pravnih stručnjaka, da nije u skladu sa Ustavom zamrznuti imovinu, Crna Gora će se, gotovo sigurno, naći pred tužbama kojima će biti tražena višemilionska odšteta.
RTbalkan.