„Istraga onog što se desilo sa ‘Severnog tokom’, koji je bio dignut u vazduh, a što su, kako je poznato, evropske zemlje apsolutno tolerisale, vodi se tako da, zaista, ishod u figurativnom i bukvalnom smislu ostaje u vodi. U tome je, zapravo, cela briga u vezi s ovim“, rekao je Gruško tokom diskusije, organizovane na platformi „Valdaj“.On je dodao da stav o istrazi eksplozije na gasovodu svedoči o političkoj impotenciji Evrope.Diplomata je poručio da Rusija neće ostaviti ovaj slučaj bez posledica i da mogu biti preduzete pravne ili političke mere.On je naglasio da će Moskva iskoristiti sva raspoloživa sredstva kako bi istina izašla na videlo.
Umesto Švedske i Finske odlučuju SAD i Evropa
Gruško je takođe ocenio da baltičke zemlje postaju poligoni za američko vojno prisustvo u blizini važnih industrijskih i političkih centara Rusije. On naglašava da je to veoma opasan razvoj.Diplomata je istakao da se Švedska i Finska pretvaraju u zemlje fronta u kojima će politiku u oblasti vojnog razvoja određivati Sjedinjene Američke Države i NATO.Prema njegovim rečima, postojaće one šeme koje su postojale i za vreme Hladnog rata.„Inače, kao reakcija na ove kardinalne promene na severu Evrope, već je najavljeno da će jedan od naših odgovora biti formiranje karelijskog korpusa. To je stvarnost, ali stvarnost koju nismo stvorili mi, već Zapad svojim rukama“, dodao je Gruško.Krajem decembra 2022. godine ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu saopštio je da je neophodno formirati armijski korpus u Kareliji.
Eskplozija na gasovodima „Severni tok“
Ranije je američki novinar Simor Herš objavio istraživanje o sabotaži gasovoda „Severni tok“. On tvrdi, pozivajući se na neimenovane izvore, da su eksploziju organizovali američki ronioci pomoću Norveške. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev, komentarišući materijal novinara, istakao je da Moskva nema podatke o tome ko je izvršio diverziju gasovoda.Predsednik SAD Džozef Bajden je odlučio da odobri diverziju na „Severnim tokovima“ nakon više od devet meseci tajnih razgovora s timom za nacionalnu bezbednost SAD, tvrdi Herš.Kasnije je Pentagon saopštio za Sputnjik da SAD nisu umešane u eksplozije na ruskim izvoznim gasovodima „Severni tok“.Teroristički napadi su se dogodili 26. septembra, istovremeno na dva kraka „Severnog toka“. Nemačka, Danska i Švedska ne isključuju mogućnost da je reč o planiranoj diverziji. Operater „Svernog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštila je da je šteta na gasovodima bez presedana i da je nemoguće proceniti kada će oni biti popravljeni.Glavno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak po delu međunarodnog terorizma. Predsednik Rusije Vladimir Putin je izjavio da je očigledno da su eksplozije na gasovodima teroristički napad.
RT.