29. Januara 2024.

Evo kako iOS aplikacije prikupljaju podatke korisnika

Brojne iOS aplikacije koriste pozadinske procese pokrenute push obaveštenjima za prikupljanje korisničkih podataka o uređajima, potencijalno omogućavajući kreiranje profila koji se koriste za praćenje korisnika.

Ovo tvrdi istraživač Mysk koji kaže da aplikacije zaobilaze Appleova ograničenja aktivnosti aplikacija u pozadini te da zato predstavljaju rizik za privatnost za korisnike iPhonea.

“Aplikacije ne bi trebalo da pokušavaju da potajno naprave korisnički profil na osnovu prikupljenih podataka i ne smeju da pokušavaju, olakšavaju ili podstiču druge da identifikuju anonimne korisnike ili rekonstruišu korisničke profile na osnovu podataka prikupljenih od Appleovih API-ja ili bilo kojih podataka za koje kažete da su prikupljeni na ‘anonimizovani’, ‘agregirani’ ili koji se ne mogu identifikovati ni na jedan način”. Ovo je tekst iz odeljka sa smernicama Apple App Storea.

Analizom podataka koje šalju iOS pozadinski procesi prilikom primanja ili brisanja obaveštenja, Mysk je otkrio da je ta praksa daleko češća nego što se mislilo, i da je imaju i mnoge aplikacije sa velikim brojem korisnika.

Apple je dizajnirao iOS tako da ne dozvoljava aplikacijama da rade u pozadini kako bi se sprečilo korišćenje resursa i osigurala bolja bezbednost. Međutim, sa iOS 10, Apple je predstavio novi sistem koji omogućava aplikacijama da se tiho pokreću u pozadini kako bi obradile nova push obaveštenja pre nego što ih uređaj prikaže. Kada se taj proces završi, aplikacija se ponovo prekida.

Mysk je otkrio da mnoge aplikacije zloupotrebljavaju ovu funkciju, tretirajući je kao priliku da prenesu podatke o uređaju na svoje servere. U zavisnosti od aplikacije, ovo uključuje vreme neprekidnog rada sistema, lokalizaciju, jezik tastature, dostupnu memoriju, status baterije, upotrebu prostora na uređaju, model uređaja i osvetljenost ekrana. Mysk veruje da se ovi podaci mogu koristiti za profilisanje korisnika i trajno praćenje, što je strogo zabranjeno na iOS-u.

On je na YouTubeu objavio video koji prikazuje mrežni saobraćaj tokom prijema push obaveštenja od strane aplikacija TikTok, Facebook, X, LinkedIn i Bing.

Mysk kaže da aplikacije šalju širok spektar podataka sa uređaja na svoje servere koristeći servise kao što su Google analitika, Firebase ili sopstveni sistemi.

Kako izveštava portal BleepingComputer, Apple će sprečiti dalju zloupotrebu push obaveštenja pooštravanjem ograničenja korišćenja API-ja. Mysk je rekao da će od proleća 2024. aplikacije morati da navedu zašto treba da koriste API-je koji se mogu zloupotrebiti za profilisanje korisnika.

Ako aplikacije ne navedu da koriste ove API-je i za šta se koriste, Apple kaže da će biti odbijene iz App Storea.

Dok se to ne dogodi, korisnici iPhonea koji žele da izbegnu profilisanje trebalo bi da onemoguće push obaveštenja odlaskom u Podešavanja -> Obaveštenja. Izaberite aplikaciju za koju želite da upravljate obaveštenjima i dodirnite prekidač da biste onemogućili “Dozvoli obaveštenja”.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare