Dakle, hakovali su vam ruter. Najbolje rešenje za ovaj problem je resetovanje hardvera, ali da li ga to ponovo čini bezbednim? Evo šta bi trebalo da znate.
Ukoliko sumnjate da je vaš ruter hakovan, isključivanje i ponovno uključivanje uređaja često je prvi preporučeni korak. Ali, da li jednostavno resetovanje zaista čini vaš ruter ponovo bezbednim? Odgovor je: zavisi – uglavnom od toga kako resetujete ruter i šta radite odmah nakon resetovanja.
Postoji nekoliko znakova koji mogu da ukažu na to da je ruter hakovan.
– Internet pregledač vas preusmerava na sajtove koje niste želeli da posetite;
– Problemi sa logovanjem na administrativni nalog;
– Spora internet konekcija;
– Nepoznata IP adresa;
– Sumnjive poruke: ransomware poruke, lažna obaveštenja o virusima, povećan broj iskaćućih prozora i drugo.
Vodite računa o sumnjivim aktivnostima i redovno proveravajte koji uređaji su povezani na vašu Wi-Fi mrežu.
Resetovanje rutera prekida sve veze i restartuje se od nule, uključujući sve hakerske veze. Međutim, ako se vaš ruter ponovo pokrene sa istim akreditivima za prijavu, ništa ne sprečava hakere da se ponovo povežu ili ponovo prijave na vaš sistem.
Da biste izbacili hakere iz vašeg sistema – i sprečili ih da vrše maliciozne radnje – potrebno je da resetujete ruter i promenite svoje akreditive (ime za prijavu na ruter, lozinku za ruter, naziv mreže i mrežnu lozinku).
Nažalost, ovo neće poništiti ništa od onoga što su zlonamerni hakeri već uradili sa vašim uređajem, podacima itd.
Zbog toga je važno da redovno proveravate da li postoje neprepoznati linkovi i da brzo preduzimate mere. Takođe, trebalo bi da redovno resetujete ruter kao deo vaše strategije bezbednosti na mreži.
Kako da znate da ste pravilno resetovali ruter?
Ukoliko posumnjate da vam je ruter hakovan, pratite sledeće korake kako biste ga pravilno resetovali:
1. Odradite fabričko resetovanje
2. Ažurirajte firmware rutera
3. Promenite kredencijale za prijavu na ruter
4. Promenite mrežno ime rutera (SSID)
5. Promenite lozinku svoje mreže
6. Onemogućite daljinsko upravljanje
7. Isključite Wi-Fi Protected Setup (WPS)
Nakon što ste resetovali ruter i promenili mu kredencijale, odradite preventivne provere, kako biste svoju mrežu zaštitili od hakera.
Prvo, u admin panelu rutera proverite koji uređaji su povezani na ruter, kako biste bili sigurni da ništa neprepoznato nije povezano. Potom, pratite da li postoje neke neobičnosti i čudne pojave na mreži.
Uvek skenirajte svoje uređaje u potrazi za malverom pomoću antivirus softvera. Proverite da li su vaši lični podaci procurili na vebu, jer hakeri mogu da ih iskoriste za neovlašćene pristupe.
Prateći ove korake, još jednom vršite proveru da li je vaš ruter bezbedan. Takođe, istražujete sve potencijalne probleme koje su hakeri možda proizveli dok su imali pristup vašem ruteru i preduzimate korake za ublažavanje bilo kakvog rizika.