1. Novembra 2023.

EU razmatra 12. paket sankcija Rusiji: Dijamanti na tankom ledu dok nafta teče

Blok razmatra da ubedi kompanije da dodaju klauzule u svoje ugovore sa firmama u trećim zemljama kako bi zabranile izvoz robe važne za vojne operacije, piše “Blumberg”

Evropska unija razmatra nova ograničenja Moskvi koja bi pogodila oko pet milijardi evra u trgovini sa Rusijom kao deo paketa sankcija ovoj zemlji zbog njenog sukoba s Ukrajinom.

Novi dvanaesti set predloženih mera uključuje ograničenja izvoza aparata za zavarivanje, hemikalija i drugih tehnologija koje se koriste u vojne svrhe, kažu upućeni izvori, a prenosi “Blumberg”. Razmatraju se i zabrane softverskih licenci i ograničenje uvoza manjeg broja obrađenih metala, proizvoda od aluminijuma, građevinskih materijala, proizvoda vezanih za transport i dijamanata.

Novopredložene uvozne i izvozne mere za Rusiju iznosile bi oko 2,5 milijardi evra svaka, prema rečima izvora koji su želeli da ostanu anonimni. Zabrana na dijamante zavisiće od sporazuma Grupe sedam o praćenju dragog kamenja preko granica, za koji se očekuje da će uskoro biti finalizovan.

Kako se podseća, Evropska komisija započela je konsultacije sa državama članicama o novom paketu sankcija  ovog meseca.

Predlozi bi još uvek mogli da budu promenjeni pre nego što budu zvanično predstavljeni državama članicama i biće potrebna podrška svih 27 zemalja da bi bili odobreni.

Paket ima za cilj da poremeti sposobnost Rusije da zaobiđe postojeće sankcije preko trećih zemalja, gde dobija pristup komponentama, tehnologijama i elektronici koji se koriste u oružju u Ukrajini ili za njegovu proizvodnju. EU želi da doda još robe postojećoj zabrani tranzita i da navede dodatne kompanije u trećim zemljama ako te nacije ne uspeju da se obračunaju sa firmama, kažu izvori “Blumberga”.

Taj napor dobio je na hitnosti jer blok rizikuje da ne ispuni obećanje dato Kijevu da će obezbediti milion metaka artiljerijske municije do sledećeg marta.

EU takođe razmatra da ubedi kompanije da dodaju klauzule u svoje ugovore sa firmama u trećim zemljama kako bi zabranile izvoz robe važne za vojne operacije. Na stolu su i zabrana repatrijacije ruske imovine u EU i ograničavanje učešća ruskih državljana u osetljivim sektorima.

S obzirom da se značajnim količinama ruske nafte sada trguje iznad granice od 60 dolara koju je uvela G7, EU i njeni saveznici takođe razgovaraju o načinima da bolje sprovedu te mere i ciljaju na flotu u senci od stotine brodova koje Moskva koristi za transport.

Neke od ideja o kojima se razgovaralo uključuju zabranu transakcija sa sankcionisanim plovilima, uvođenje zahteva za obaveštavanje kada se brod proda i ugovorne klauzule koje zabranjuju isporuke iznad ograničenja.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare