BiH je pokazala konkretne rezultate u upravljanju migracijama, potpunoj usklađenosti sa zajedničkom i spoljnom bezbjednosnom politikom EU, kao i usvajanjem zakona o integritetu pravosuđa, borbi protiv pranja novca i sukoba interesa, istaknuto je u godišnjem paketu proširenja koji je danas usvojila Evropska komisija.
Ovaj dokument daje detaljnu ocjenu stanja i napretka koji su na evropskom putu ostvarile Srbija, BiH, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Moldavija, Ukrajina, Turska, Albanija i samoproglašeno Kosovo, a uz ocjenu stanja date su i preporuke u pogledu reformskih prioriteta.
U izvještaju za BiH navedeno je da Evropska komisija priprema pregovarački okvir, kako bi ga Evropski Savjet usvojio u trenutku kada budu preduzeti svi relevantni koraci u preporuci Komisije iz oktobra 2022. godine, saopšteno je iz Delegacije Evropske unije /EU/ u BiH.
Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen navela je da geopolitičke tenzije iziskuju ponovno ujedinjenje Evrope, prema istim vrijednostima demokratije i vladavine prava.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj kazao je da je članstvo u EU strateški izbor, dok su usklađenost sa vrijednostima EU, od vladavine prava i zajedničke sporne i bezbjednosne politike EU najznačajniji pokazatelj strateške orjentacije u novom geopolitičkom kontekstu.
Komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji istakao je da proširenje EU predstavlja geostrateško ulaganje u mir, stabilnost, bezbjednost i socioekonomski rast Evrope.
U ovom dokumentu navedeno je da se proces proširenja i dalje temelji na ostvarenim rezultatima i zavisi od objektivnog napretka svake od zemalja partnera, dok se istovremeno zahtijeva odlučnost za sprovođenjem reformi u svim oblastima prava EU.
Naredni koraci Savjeta Evrope je razmatranje današnjih preporuka Evropske komisije na osnovu kojih će biti donijeta odluka o narednim koracima u procesu proširenja.
RTRS.