6. Jula 2024.

Engleska u polufinalu EURO poslije penal ruleta

Reprezentacija Engleske plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva posle pobede nad Švajcarskom u penal seriji, nakon egala 1:1 u 120 minuta meča u Diseldorfu.

Englezi su se kroz “iglene uši” provukli do ove faze, a i dalje idu ponovo nakon što ih je pogledala Fortuna: gol za poravnanje postigli su u 80. minutu da bi tek u penal seriji uspeli da dođu do pobede i do mesta na kojem su ih svi videli pre poečtka turnira – u četiri najbolej selekcije.

Još jednom su Englezi morali u nok-aut fazi da jure zaostatak i igraju produžetke. Ovoga puta stiglo se i do penala. Perfektno su taj posao na kraju izveli izabranici Gereta Sautgejta koji ponovo nisu blistali na terenu. Ali, pobeda se piše.

Ništa značajno nije se dogodilo u prvih 45 minuta.

Engleska je više bila na polovini rivala, ali napadi su bili bezidejni i bez završnice. Švajcarci su uspevali da kontrolišu situaciju u odbrani i tek povremeno pretila.

Nisu ipak izabranici Murata Jakina uspevali da iskoriste sitne nesigurnosti u defanzivi Engleza i nisu zapravo uspeli niti jednom ozbiljnije da priprete.

Švajcarska je bolje otvorila drugo poluvreme i već u prvih desetak minuta dva puta pripretila. Embolo je dva puta bio u šansi, ali je oba puta odbrana pomogla Pikfordu da reaguje i sačuva mrežu.

A onda je useldilo desetak neverovatno usporenih i nesadržajnih minuta.

I tako do 75. minuta. Nakon dobre akcije Švajcaraca, Brel Embolo se izborio na bikvalno metar od gola sa Vokerom i matirao Pikforda. Dan Ndoje je poslao tu loptu u peterac, ona je malo kačila i Stounsa, ali to nije zapravo promenilo ništa.

Geret Sautgejt reagovao je trostrukom izmenom. Maino, Tripije i Konsa su napustili teren, a u igru su ušli Šo, Palmer i Eze. I ovaj momenat je obeležila krajnje bizarna situacija u kojoj je sudija pokazao da teren treba da napusti Belingem.

I onda – magija! Bukajo Saka postiže fantastičan gol! Kroz „šumu nogu“ je prošla ova bomba koja je ispaljena sa nekih 20 metara, iskosa sa desne strane! I dobili smo izjednačenje i konačno nešto otvoreniju utakmicu.

I dobili smo još jedne produžetke.

Produžeci

Najbolju priliku tokom prvog produžetka imali su Englezi. Sjajno je šutorao Deklan Rajs iz daljine, ali je Zomer još bolje odbranio.

U drugom produžetku najbolju šansu je imao Šaćiri, samo nekoliko minuta nakon štp je ušao. Izveo je Šaćiri korner i pogodio rašlje. Dobio je aplauz i od Pikforda.

Nespretni su bili Švajcarci i minut kasnije, Amduni je pokušao snažnim udarcem, Pikford je bio spreman da ovo zaustavi.

Penali

U prvoj seriji, Palmer, koji je šutirao prvi, bez muke je pogodio. Za Švajcarsku je Akanđi je šutirao pravo u Pikforda koji ga je malo i isprovocirao. Loše je Akanđi izveo penal.

Belingem je prevario Zomera i pogodio za 2:0. Šer je bio drugi šuter za Švajcarsku i smanjio je na 2:1.

Saka, strelac gola za izjednačenje u 80. minutu, bio je treći izvođač za Engleze. Izgleda da nije imao „fleševe“ na ono finale od pre tri godine protiv Italijana i taj promašaj. Šaćiri je bio precizan za Švajcarsku – 3:2.

Toni je sigurno izveo četvrti penal za Englesku. Amduni je lako pogodio za 4:3.

Trent Aleksandar Arnold je odveo Englesku u polufinale.

Engleska će u polufianalu igrati protiv boljeg iz meča Holandija – Turska.