26. Maja 2024.

Držite telefon ili laptop stalno na punjaču? Stručnjaci objasnili koliko ova navika šteti uređajima

Zato nam je posebno važno da njihove baterije uvek budu dovoljno napunjene. Pitanje koje mnoge muči jeste da li je bezbedno ostaviti telefon ili laptop da se puni čitav dan, pa čak i duže, i koje su posledice ukoliko se ovo ponavlja u dužem vremenskom periodu.

Najveća prednost mobilnih telefona i laptopova jeste to što ih uvek možete poneti sa sobom gde god da idete. Tada je najvažnije da njihova baterija ostane napunjena što je duže moguće, iz praktičnih, pa i bezbednosnih razloga. Na to koliko će baterija dugo služiti utiču brojni faktori, ali ono što najviše zanima sve koji su “vezani” za mobilne uređaje i laptopove jeste – da li se kapacitet i životni vek njihovih baterija smanjuje ukoliko se oni drže na punjaču duži vremenski period. 

Da li konstantno držanje telefona ili laptopa na punjaču šteti uređaju

Većina savremenih uređaja u sebi ima litijum-jonske baterije, kao i posebne sisteme koji kontrolišu napon i koji imaju sposobnost prepoznavanja stepena napunjenosti baterije. Šta ovo u praksi znači? Znači da će uređaj prestati da se puni onog trenutka kada sistem prepozna da je baterija potpuno napunjena. Drugim rečima, punjenje se, čak iako je punjač utaknut u uređaj non-stop, vrši samo onda kada kapacitet baterije počne da opada.

Ipak, mobilne telefone i laptopove ne bi trebalo stalno držati na punjaču iz drugog razloga. Često instalacije u stambenim zgradama ili privatnim kućama, naročito onim starijim, nisu na zavidnom nivou, pa nije nemoguće da dođe do kratkog spoja, varničenja, pa i požara u najgorem slučaju. Zato se uvek preporučuje da se punjači ne drže priključeni u utičnicama, već da se koriste samo kada ima potrebe za njima.

Šta šteti baterijama telefona, laptopova i drugih električnih uređaja

Najveći neprijatelj baterija koje se nalaze u električnim uređajima jesu previsoke temperature. Zato se nošenje laptopova, tableta, fotoaparata i mobilnih telefona ne preporučuje, primera radi, na plažu, bazen ili druga mesta na kojima nema hladovine. Izlaganje visokim temperaturama i direktnom sunčevom zračenju dovodi do “odumiranja” ćelija baterije, a samim tim smanjuje i njihov životni vek.

Osim toga, i punjenje uređaja neadekvatnim punjačima slabije ili jače voltaže takođe dovodi do uništavanja kapaciteta ćelija baterija. Baš iz tog razloga proizvođači uvek naglašavaju da se koriste isključivo originalni USB-kablovi i kućišta za napajanje, a nikako jeftinije kopije neproverenih proizvođača koje su veoma upitnog kvaliteta. 

RTbalkan

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare