Kitovi, foke, medvedi i retke ptice u jedinstvenom okruženju Kamčatke žive u potpunoj harmoniji, okruženi aktivnim vulkanima, gejzirima i vodopadima sa jedne i Tihim okeanom sa druge strane. Jedinstvena priroda i nestvarni krajolici ovog kraja Rusije privlače veliki broj turista, koji kada se vrate sa proputovanja, još godinama pamte avanture koje su doživeli na Dalekom Istoku.
Poluostrvo Kamčatka je mesto gde se zemlja spaja sa nebom: ova vas tera da zaboravite na sve probleme, sjedinite se sa divljom prirodom. To je mesto na kome možete osetiti moć Zemlje i istovremeno uživati u pogledu na aktivne vulkane čije su padine prekrivene snegom, guste četinarske šume prošarane rekama, neukrotivi okean u čijoj se tirkiznoj vodi ogleda Sunce.
Vulkansko srce Kamčatke je na spisku UNESKO svetske baštine
Vulkani Kamčatke važe za strah i trepet današnjeg doba, budući da čak i davno usnula grotla drevnorimskog boga vatre mogu iznenada da se probude i pokažu svoj eksplozivni karakter. Tačan broj vulkana na poluostrvu Kamčatka nikom nije poznat, ali se u naučnim beleškama najčešće spominje brojka 300, od kojih je oko 30 aktivno i dan-danas.
Svaka nova erupcija je doživljaj za sebe – vatrene iskre prekriju nebo nad Kamčatkom, eruptivni oblaci se nadviju nad nepreglednim četinarskim šumama, a vreli potoci lave kreiraju nove šare na obroncima vulkanskih planina. Ovaj rezervat se već skoro 30 godina nalazi na spisku svetske baštine međunarodne organizacije UNESKO, koja je prepoznala značaj njegovog očuvanja.
U dolini gejzira uspeva tek ponešto, a retko koja životinja se usudi da zaluta ovamo
Dolina gejzira Kamčatke prostire se trasom od oko 6 kilometara, na kojoj je “načičkano” oko 60 termalnih izvora. Temperatura vode koja pod pritiskom izlazi iz nedara Zemlje premašuje 95. podeljak Celzijusove skale, a iz daljine čitava dolina podseća na neku gigatnsku prirodnu kuhinju, u kojoj se punom parom nešto sprema i gde konstantno nešto ključa.
Osim gejzira, u dolini postoji i nekoliko vodopada, jezera sa vrelom vodom i na desetine pukotina u tlu iz kojih izbija vrela para. Zbog jedinstvenih uslova, biljni svet nije preterano raznovrstan – u skoro ključaloj vodi i okružene sumpornim isparenjima, ovde uspevaju da obitavaju tek lišajevi, bakterije i alge. Zaluta u dolinu i poneki medved, kome prija da se greje na toplom tlu.
Goste Kamčatke radosno dočekuju kitovi i foke
Kamčatka se može pohvaliti i izuzetnim vodenim svetom – reke poluostrva nisu samo vodene arterije, već i idealna prilika da iskusite adrenalinski užitak. Moćna rečna korita čije bujice nose sve pred sobom su zavisnicima od ekstremnih sportova omiljena destinacija za rafting, dok su koloritni krajolici duž obala, prošarani stenama, tu da pruži osećaj sigurnosti ako vodena stihija pokaže zube.
Tihi okean, koji zapljuskuje obale Kamčatke, je svet za sebe, čiju je lepotu nemoguće opisati rečima. To je svet prepun tajni koje verovatno nikada neće biti odgonetnute. Kitovi, delfini i foke turiste sa nestrpljenjem iščekuju i gotovo uvek im priređuju nezaboravan doček, plešući svoj ples na vodi i podsećajući na to koliko je važno živeti u skladu sa prirodom.
Susreti sa medvedima su nezaobilazni na Kamčatki
Posetiti Kamčatku, a ne osetiti prisustvo divljih zveri je nemoguće: medvedi, losovi, lisice, razne vrste retkih ptica – svi oni ovde žive u harmoniji sa prirodom i kreiraju nezaboravnu atmosferu slobode i mira. Najpoznatiji stanovnici Kamčatke, medvedi, ovde šetaju potpuno slobodno, bez straha od ljudi, znajući da apsolutno dominiraju nad drugim životinjama (a i ljudima).
Oni neustrašivi turisti, koji se usude da priđu malo bliže ovim spektakularnim, moćnim zverima, mogu posmatrati i kako love ribu, kako se igraju sa svojim mladuncima i vaspitavaju ih, pa čak i kako se bore sa drugim medvedima za titulu vladara Kamčatki. Njihova nenadmašiva superiornost u divljini posebno dolazi do izražaja i služi kao podsetnik da smo mi, ljudi, samo gosti u njihovom svetu.
RTbalkan.