Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova nije komentarisalo ovaj kontroverzni TV rad.
Kako bi izgledala kineska invazija na Tajvan? Upravo je to tema kojom su se kineski državni mediji bavili u novom dokumentarnom serijalu. Šest 20-minutnih epizoda dokumentarnog filma ‘Kuenching’ koji je emitovala kineska centralna televizija, prikazuje nacionalistički prikaz vojne moći, uključujući operacije uz pomoć dronova, vežbe raketa i vežbe elektronskog ratovanja kao deo većeg simuliranog napada na odbranu Tajvana prenosi Newsweek.
Može se videti i kineski vojnik kako izražava žaljenje zbog odvajanja Kine i Tajvana i žudi za nacionalnim ujedinjenjem. Ovo je tema koja se ponavlja u kineskim državnim medijima.
Dokumentarac takođe istražuje kako bi kineska Narodnooslobodilačka armija koristila bespilotne letelice i helikoptere da premesti trupe na ostrvo. Na snimku se vidi žestok otpor tajvanskih snaga, opremljenih prenosivim protivvazdušnim projektilima sličnim onima koje isporučuju Sjedinjene Države.
„Pošto se prenosivo protivvazdušno oružje široko koristi na ratištima, helikopteri se suočavaju sa značajnim pretnjama nadolazeće vatre“, rekao je jedan kineski oficir u emisiji, prenosi Nevsveek.
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova nije komentarisalo ovaj kontroverzni TV rad.
Podsetimo, Kina je poslednjih godina značajno pojačala vojne aktivnosti u blizini Tajvana, sa ciljem da izvrši pritisak na rukovodstvo ostrva, a tu su i kineski avioni koji prelaze pola puta i faktičku granicu između suseda u Tajvanskom moreuzu.
Kineske ratne igre su porasle po obimu i intenzitetu, uključujući seriju vežbi koje su usledile nakon inauguracije tajvanskog predsednika Laj Čing-tea u maju, koga Peking smatra „separatistom“.
Boni Glejzer, direktorka indo-pacifičkog programa u Nemačkom Maršal fondu iz Sjedinjenih Država, izjavila je za Newsweek da Peking kroz ‘gašenje’ želi da projektuje oštar stav prema Tajvanu.
„Komunistička partija Kine želi da pokaže da je odlučna da brani suverenitet nacije, posebno u trenutku kada je novi lider preuzeo vlast na Tajvanu, koji naglašava da je Tajvan nezavisna suverena država koja nije potčinjena Kini“, rekla je.
Pretpostavljam da je stanje u privredi, nezaposlenost mladih i druga pitanja koja direktno utiču na živote ljudi zapravo ono o čemu razmišlja prosečan građanin NR Kine, a ne Tajvana“, rekao je Glaser i napomenuo da je nemoguće predvideti kako će domaća publika reagovati na dokumentarac.
U međuvremenu, tajvanska televizija planira da objavi TV dramu pod nazivom “Nulti dan” 2025. godine, koja će prikazati hipotetički sukob iz njihove perspektive. Trejler za seriju, koji je objavljen u julu, nagoveštava dramatične događaje kao što su kineska pomorska blokada, haos i pljačke banaka na Tajvanu, kao i povlačenje tajvanske vojske sa fronta ostrva Kinmen.
Neki američki zvaničnici, uključujući direktora CIA-e Bila Bernsa i bivšeg šefa Indo-pacifičke komande admirala Džona Akilina, rekli su da veruju da kineski predsednik Si Đinping priprema svoju vojsku da bude sposobna da izvrši invaziju na Tajvan do 2027.
Kao odgovor na ove rastuće pretnje, Tajvan je ojačao svoju odbranu kroz vojnu trgovinu sa SAD i takođe je lansirao svoju prvu podmornicu prošle godine.
Tajvan je takođe produžio obaveznu vojnu službu sa četiri meseca na godinu dana od ove godine.