30. Oktobra 2023.

Đere konačno prekinuo prokletstvo Pariza!

Konačno je teniser iz Sente uspeo da prekine to prokletstvo prvog kola na ovom turniru, iz četvrtog pokušaja upisao je prvu pobedu.

Pobedio je 63. igrača sveta Luku van Aša, 6:7 (6), 6:4, 6:4 i tako ostvario trijumf u njihovom prvom međusobnom okršaju.

Nije to bilo lako, posebno jer je bilo dosta uspona i padova, a meč je trajao 169 minuta.

Đere je dobro počeo meč. Odmah u prvom gemu spasao je jednu brejk loptu, a onda u drugom stigao da oduzme servis protivniku, za 2:0.

Relativno lako je potvrdio brejk, poveo sa 3:0 i delovalo je da je na dobrom putu da uzme početno set.

Držao je u narednih nekoliko gemova servis, stigao do 5:2 dobivši gem s nulom.

Međutim, krenule su greške, posebno iz forhenda, Francuz je dobio krila sa tribina i u devetom gemu prvo vratio brejk za 5:4, a potom i izjednačio na 5:5.

Ubrzo smo stigli do taj-brejka u kojem je Van Aš propustio prvu set loptu na 6:5, ali ne i drugu.

Dobio je taj-brejk sa 8:6 i time i početni set posle 59 minuta igre.

Nije to bilo lako, posebno jer je bilo dosta uspona i padova, a meč je trajao 169 minuta. Đere je dobro počeo meč. Odmah u prvom gemu spasao je jednu brejk loptu, a onda u drugom stigao da oduzme servis protivniku, za 2:0. Relativno lako je potvrdio brejk, poveo sa 3:0 i delovalo je da je na dobrom putu da uzme početno set. Držao je u narednih nekoliko gemova servis, stigao do 5:2 dobivši gem s nulom. Međutim, krenule su greške, posebno iz forhenda, Francuz je dobio krila sa tribina i u devetom gemu prvo vratio brejk za 5:4, a potom i izjednačio na 5:5. Ubrzo smo stigli do taj-brejka u kojem je Van Aš propustio prvu set loptu na 6:5, ali ne i drugu. Dobio je taj-brejk sa 8:6 i time i početni set posle 59 minuta igre.

Uspeo je Van Aš već u drugom gemu drugog seta da dođe do brejka, potom i lake potvrde istog, 3:0.

Laslo je pokušao da promenom taktike, nešto mekšim i dubljim udarcima, zbuni protivnika i čini se da je uspeo.

Vratio je brejk u petom gemu, a potom izjednačio na 3:3, da bi u sedmom gemu došao do novog brejka i 4:3.

Za razliku od prvog seta, Đere je uspeo da održi prednost.

U desetom gemu, Van Aš je imao brejk priliku, ali nije jen iskoristio i Đere je uspeo da dobije gem i posle 6:4 izjednači u meču.

I jedan i drugi su držali servise u prvoj polovini seta odluke.

Onda je Van Aš na 4:3 u jednom dugom gemu imao tri brejk lopte, ali se Đere spektakularno izvukao, 4:4.

I onda u narednom gemu, teniser iz Sente je iskoristio drugu brejk loptu za 5:4, a potom je odservirao za pobedu, pošto je 14. asom stigao do 6:4.

U drugom kolu igraće protiv Rusa Karena Hačanova koji je bio bolji od Maksa Parsela, 6:4, 6:4.