8. Marta 2023.

Devet godina od nestanka malezijskog boinga MH 370, najveća misterija u istoriji avijacije

Potraga za “boingom 777” oznake “MH 370” je bila jedna od najobimnijih i najskupljih u istoriji avijacije. Pretraženo je više od 120.000 kvadratnih kilometara Indijskog okeana.Zid nade (Foto: EPA/AHMAD YUSNI/ilustracija) Zid nade (Foto: EPA/AHMAD YUSNI/ilustracija)

Dijelovi olupine pronađeni su čak u Madagaskaru, ali ne i trup aviona.

Zvanična potraga, u kojoj su učestvovali timovi iz Australije, Malezije i Kine, okončana je u januaru 2017. godine.

Za malezijskim avionom tragala je kompanija “Oušen infiniti” sa sedišem u Hjustonu.

https://twitter.com/WIONews/status/1633364425741856770?s=20

U avionu su bile 153 osobe iz Kine i 38 Maležana. Drugi putnici su bili iz Irana, SAD, Kanade, Indonezije, Australije, Indije, Francuske, Novog Zelanda, Ukrajine, Rusije, Tajvana i Holandije. Svih 12 članova posade su Maležani.

Odlazak u noć i poslednja poruka

Četrdeset dva minuta poslije ponoći 8. marta 2014, “boing 777”, uspeo se na nebo i skrenuo na sjeveroistok, prema Јužnom kineskom moru, podsjeća Gardijan.

Prvi oficir, Farik Hamid, imao je 27 godina. Od pune sertifikacije dijelio ga je samo jedan trenažni let.

https://twitter.com/newvisionwire/status/1633387097917620225?s=20

Komandujući pilot, 53-godišnji Zahari Ahmad Šah, bio je jedan od najstarijih i najcenjenijih pilota “Malezija erlajnsa”. U posadi je bilo 10 stjuardesa iz Malezije.

Prvih 40 minuta leta proteklo je uobičajeno. U 1.19 sati, MH370 se približio kraju malezijskog vazdušnog prostora. Kontrola avio-saobraćaja javila se da proslijedi let za Ho Ši Min. Zahari je odgovorio: “Laku noć. malezijski tri-sedam-nula“.

To je bilo posljednje što je neko čuo sa leta. Zahari se nikada nije prijavio kod vijetnamskih kontrolora. Nekoliko sekundi nakon što je prešao u vijetnamski vazdušni prostor, MH370 je nestao sa radara. Svi naredni pokušaji da se sa njim kontaktiraju bili su neuspješni.

“Odložena konfuzija”

Komercijalni avioni bi trebalo da budu dostupni u svakom trenutku, poznati i praćeni, ali MH370 je nestao, navodi britanski list.

U dokumetarnom filmu Netfliksa o nestanku aviona MH370 navodi se da je zatim uslijedila “odložena konfuzija”, šok, devastacija i opsesija.

– To je najveća misterija avijacije svih vremena. Ovo je svijet u kome imamo mobilne telefone i radare i satelite i praćenje, i tako skoro devet godina kasnije, a još uvek imamo tako malo izuzetnog – navela je Luiz Malkinson, režiserka filma.

Malezija je 2018. godine angažovala “Oušn Infiniti” za potragu za avionom u Indijskom okeanu, nudeći 70 miliona dolara ako pronađe avion.

Potraga kompanije uslijedila je nakon što su Malezija, Kina i Australija okončale dvogodišnji podvodni lov koji je koštao 135 miliona dolara u januaru 2017. nakon što nisu pronašli trag avionu.

Kako je nestao MH370

O tome, navodi Bi-Bi-Si još uvijek nema odgovora. Pronalazak aviona, ili bar više dijelova njegove olupine, moglo bi se pokazati ključnim, ali istražitelji imaju vrlo ograničene informacije o posljednjim satima aviona.

Stručnjaci još ne mogu da donesu konačan zaključak da li je MH370 ostao pod komandom pilota, ili se srušio van kontrole u more.

Јedna od teorija je da ga je pilot aviona namjerno srušio. Ali, australijski istražitelji su to odbacili, saopštivši da je bio bez svesti u posljednjim trenucima.

Tehnički kvar ostaje još jedna mogućnost, ali u odsustvu zvaničnog objašnjenja, pojavljivale su se različite teorije.

Dio krila aviona nađenog na ostrvu Mauricijus u Indijskom okeanu pripada nestalom avionu kompanije “Malezija erlajns” na letu MH-370, saopštili su malezijski i australijski zvaničnici.

Porodice ne odustaju

Porodice putnika na letu MH370 pozvale su u nedjelju vladu Malezije da dozvoli kompaniji “Infiniti oušn” da pokrene novu potragu za nestalim avionom.Pomen nestalima sa malezijskog leta (Foto: EPA/MAK REMISSA) Pomen nestalima sa malezijskog leta (Foto: EPA/MAK REMISSA)

– Oušn infiniti, tokom posljednjih 12 meseci je napravio pomak radeći sa mnogim ljudima na daljem razumijevanju događaja iz 2014. godine – navodi se u saopštenju organizacije “Voice370”, nakon memorijalnog događaja povodom obilježavanja devete godine od nestanka aviona.

Grejs Subataraj Nejtan, čija je majka bila putnica na letu, rekla je da Malezija neće moći da spriječi sličan incident ako se istina ne otkrije.

– Danas smo to mi, sutra bi (sličan incident) mogao da se desi svakom ko se ukrca u avion. To treba spriječiti po svaku cijenu. Ovo nije misterija koja bi trebalo zauvijek da ostane misterija, jednostavno nije prihvatljivo – rekla je Subataraj Nejtan.VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

RTRS.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare