Okosnica ustavne reforme je direktan izbor preko 6.500 sudija, uključujući i Vrhovni sud, javnim glasanjem
Senat Meksika nastavio je raspravu o kontroverznoj reformi pravosuđa na alternativnoj lokaciji u sredu nakon što su demonstranti upali u senatsko veće usred sednice.
Demonstranti su silom ušli u zgradu Senata dok je debata bila u toku, što je eskaliralo nedeljama rasprostranjenih protesta protiv reforme, za koje kritičari strahuju da bi mogla da potkopa vladavinu zakona u zemlji.
Debata, koja će verovatno trajati do ranih sati u sredu ujutru, nastavljena je u 19 sati po lokalnom vremenu nakon što je prebačena na bivšu lokaciju Senata, zgradu Ksicotencatl.
Ranije tokom dana, predsednik Senata Hoze Herardo Fernandez prekinuo je sednicu i zamolio poslanike da ostanu mirni dok su demonstranti preplavili gornje spratove Doma, skandirajući „izdajnici“ i protiveći se reformi.
Glavni trgovinski partneri Meksika, Sjedinjene Države i Kanada, upozorili su da bi promene mogle da potkopaju trgovinski pakt tri zemlje i negativno utiču na investicije.
Okosnicu ustavne reforme, koju je predložio odlazeći predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, čine direktni izbori glasanjem više od 6.500 sudija, uključujući Vrhovni sud. Reformom se takođe predlaže smanjenje broja sudija Vrhovnog suda sa 11 na devet, skraćenje njihovog mandata na 12 godina i smanjenje potrebnog radnog iskustva sa 10 na pet godina.
Lopez Obrador i novoizabrani predsednik Klaudija Šejnbaum snažno su zagovarali reformu kao ključnu za držanje sudija odgovornim i smanjenje korupcije.
Kritičari su to napali kao koncentraciju moći vladajuće stranke.
Dok su senatori raspravljali o reformi, opozicioni poslanici optužili su vladajući blok za lažnu taktiku da obezbedi neophodnu dvotrećinsku većinu.
Očekuje se da će glasanje biti tesno, a vladajućoj koaliciji formalno nedostaje jedan senator, iako se sve više spekuliše da bi opozicioni senator Migel Anhel Junes mogao dati ključni glas za reformu.