Rijetko ko može da odoli kiselim krastavčićima – čest su izbor na našim jesenjim i zimskim trpezama, rado ih kombinujemo sa drugim salatama. Stručnjaci ističu da su fermentisani kiseli krastavci prirodni probiotici, a čak i oni koji ne prolaze ovaj proces pripreme su odličan izvor vitamina A i K. Ipak, osobe sa povišenim krvnim pritiskom moraju da budu oprezne prilikom njihove konzumacije.
Zdravstvene koristi kiselih krastavaca
“Fermentisani kiseli krastavci su dobar izvor probiotika. Probiotici štite mikrobiom creva i bakterije u crevima. Takođe, probiotici pomažu da varite hranu i apsorbujete hranljive materije. A poznato je da zdrav biom creva povezan sa boljim zdravljem mozga”, kaže dijetetičar Devon Pirt.
Fermentisane kiseli krastavci se obično pripremaju na dva načina – u slanoj vodi ili u sirćetnom rastvoru a procesom fermentacije se čuvaju vitamini i enzimi.
“Ovakvi krastavci su definitivno najbolja opcija u ishrani i uvek birajte one koje imaju manje soli i manje šećera”, kaže dijetetičar Devon Pirt.
Stručnjak napominje da čak i ako kiseli krastavci nisu fermentisani, oni imaju zdravstvene prednosti – niskokalorični su i dobar su izvor antioksidansa, vlakana, vitamina A i K.
Kojim osobama nije preporučljiva ova namirnica
Ipak, postoje određene varijante kiselih krastavaca koje se baš ne preporučuju, posebno osobama koje imaju visok krvni pritisak.
Slatki kiseli krastavci spremljeni sa dosta šećera nisu najbolja opcija, a pacijenti sa visokim krvnim pritiskom treba da budu oprezni posebno sa konzumacijom kiselih krastavaca sa mirođijom, jer imaju visok novo natrijuma:
“Jedan kiseli krastavčić ima više od dve trećine idealne količine natrijuma koju odrasla osoba treba da ima tokom celog dana. Ako imate visok krvni pritisak, ili bilo kakve kardiovaskularne ili srčane probleme, onda kiseli krastavci nisu najbolji izbor“, kaže dijetetičar Devon Pirt.
Da li možemo da jedemo kisele krastavce svaki dan
Dnevna potrošnja kiselih krastavaca zavisi od toga kakav nam je jelovnik u toku dana. “Ako ste neko ko ne jede puno prerađene ili brze hrane, i uglavnom jedete ishranu sa malo soli, onda bi svakodnevno jedenje kiselih krastavaca u redu”, kaže Pirt. Naravno i ovde treba biti umeren.
Međutim, ako obično jedete hranu sa većom količinom soli, onda ćete konzumacijom kiselih krastavaca prekoračiti preporučeni dnevni unos natrijuma, što nije preporučljivo.
Da li krastavčići pomažu u mršavljenju
Kiseli krastavci nisu superhrana koja će vam pomoći da smršate. “Nijedna hrana neće učiniti da izgubite kilograme. Ako tražite niskokaloričnu užinu, kiseli krastavci su dobri i to samo pod pretpostavkom da ste zdravi – ako smanjujete kalorije, kiseli krastavci su dobra opcija. Međutim, ako imate problema sa srcem, onda je najbolje da izaberete nešto drugo“, naglašava Pirt.
Čitajte deklaraciju proizvoda
Preporučljivo da prilikom kupovine pročitate deklaraciju i izaberete krastavce sa nižim sadržajem natrijuma.
“Uopšteno govoreći, procenat dnevne vrednosti od 5 odsto ili manje podrazumeva nizak sadržaj natrijuma”, kaže Pirt. “Ako je dnevna vrednost natrijuma 15 odsto ili veća, jasno je da je u pitanju visokok sadržaj natrijuma. Naravno, treba biti oprezan posebno sa krastavcima sa mirođijom, jer u nekim slučajevima imaju i preko 50 odsto preporučene dnevne vrednosti natrijuma.
U kojim kombinacijima je najbolje jeste krastavčiće
“Da bi bili zasitna užina, predlažem da kisele krastavce konzumirate sa orašastim plodovima ili malim komadom sira. Uvek vodite računa o unosu soli“, savetuje dijetetičar, a prenosi Helt Klivledklinik.
Koja je razlika između fermentisanih i nefermentisanih kiselih krastavaca
Fermentisani kiseli krastavci se pakuju u hermetički zatvorene tegle sa rastvorom soli i vode, a zatim ostavljaju da odstoje na sobnoj temperaturi duže vreme. Hemijska reakcija koja se javlja između bakterija i prirodnih šećera u hrani stvara mlečnu kiselinu, koja krastavce duže održava svežim.
“Kiseli krastavci kupljeni u prodavnici često nisu fermentisani. Umesto toga, kiseli krastavci koje vidite u marketima su obično napravljeni putem procesa koji se naziva kiseljenje svežeg pakovanja. Većina kiselih krastavaca u prodavnicama ima sirće i začine dodane u salamuru. To im daje njihov kiseli, ljuti ukus”, ističe Pirt.
Dakle, kisela hrana je kisela jer je natopljena kiselom salamurinom pomoću sirćeta, dok je fermentisana hrana kisela zbog hemijske reakcije između prirodnog šećera u hrani i bakterija, koje proizvode zdrave probiotike.
“Rok trajanja ukiseljene hrane je zaista dug, objašnjava Pirt. “Ukiseljena hrana će trajati do godinu dana, ako je pravilno pripremnjena i ako se pravilno čuva”.
RTbalkan.