1. Oktobra 2024.

Da li su igrice za mentalno “razgibavanje” zaista djelotvorne

Savremene tehnologije iznedrile su mnoštvo igrica koje navodno poboljšavaju moždane funkcije. Naučnicima je ova tema bila posebno interesantna, pa su odlučili da istraže da li je to zaista tako. I – iznenadili su se.

Razvojne igrice poput slagalica sudoku, različitih vrsta mozgalica, slaganja kockica, pronalaženja razlika na dvema fotografijama i slično u poslednjih nekoliko godina posebno su popularne među milenijalcima i pripadnicima nešto starijih generacija. Neki bi rekli da održavanje moždane aktivnosti na ovaj način može imati pozitivan učinak na kognitivnie funkcije, ali naučnici smatraju potpuno drugačije. I za to imaju dobar razlog.

Razvojne igrice nemaju nikakav učinak na kognitivne funkcije

Jedno od najvećih istraživanja u ovoj oblasti pokazalo je da “treniranje mozga” igranjem razvojnih igrica nema praktično nikakav učinak. Ovu tvrdnju kognitivni neurolog Bobi Stojanoski i njegov tim potkrepili su i rezultatima testova čak 7.500 dobrovoljaca koji su redovno igrali igrice koje navodno poboljšavaju moždane funkcije.  “Ovakvo treniranje mozga ni na koji način nije povezano sa kognitivnim sposobnostima”, naveli su stručnjaci, a preneo portal TekInsajder. 

Čak 12 kognitivnih testova potvrdilo je ovu teoriju stručnjaka

Kako bi došli do ove teorije, naučnici su dobrovoljcima dali čak 12 kognitivnih testova, koje su oni rešavali pre eksperimenta tokom koga su “trenirali” mozak igrajući igrice, i posle. Ocenjivale su se memorija, brzina razmišljanja i vervalne sposobnosti ispitanika. Kada su istraživači uporedili rezultate testova pre i posle igranja igrica, otkrili su da ljubitelji mozgalica i drugih sličnih igrica nisu ni na koji način napredovali.

Zaboravite na igrice: Mozak se najbolje “trenira” na ovaj način

Po rečima stručnjaka, oni koji žele da “treniraju” svoj mozak i održe kognitivne funkcije na zavidnom nivou tokom čitavog životnog veka, trebalo bi da fokus stave na realni svet. “Neuporedivo je bolje vežbati mozak rešavajući realne, pa čak i male dnevne zadatke, nego sedeti sa telefonom u rukama ili za računarom igrajući igrice”, zaključila je Elizabet Stajn-Morou sa Univerziteta Ilinois.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare