Dok neki parovi u svojim supružnicima nalaze najbližeg prijatelja, drugi smatraju da je ta uloga rezervisana za nekog drugog. Očekujemo li previše od svojih partnera, ili je ipak prijateljstvo temelj uspešnih brakova?
U savremenim vezama sve je prisutnija ideja da partner treba da bude i najbolji prijatelj – bilo da to vidimo kroz objave na društvenim mrežama ili na porukama na čestitkama. Mnogi ljudi danas od emotivnog partnera očekuju više od same ljubavne uloge – traže u njemu prijatelja, saputnika i oslonac u svim aspektima života, tvrde psiholozi. Želimo nekoga ko nas “vidi” i razume, upravo ono što tražimo i u prijateljstvu. Čeznemo za istim osećajem bliskosti i divljenja.
Ali da li je nerealno očekivati da partner bude i najbolji prijatelj, ili je to najviši oblik intimnosti?
Uloga supružnika kroz vreme
Na mrežama ćemo često čuti fraze tipa “udala sam se ili oženio sam se svojim najboljim prijateljem”. Istorijski gledano, ovakav pristup emotivnim vezama je relativno nov, ističe socijalni psiholog.
Do sredine 19. veka, brak je uglavnom služio za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba – poput hrane i krova nad glavom – što psiholozi nazivaju “pragmatičnom erom”. U periodu od 1850. do 1965. godine, brak je ušao u “eru ljubavi”, u kojoj su glavne funkcije postale ljubav i druženje. Od tada živimo u “samoizražajnoj eri”, gde brak nije samo pitanje ljubavi, već i ličnog razvoja. Bračni odnos preuzeo je sve veću odgovornost za naše socijalne i psihološke potrebe, ističu psiholozi.
Kako postaviti realna očekivanja
Da li je dobro ili loše to što mnogi sada od svojih partnera očekuju da ispune toliko uloga?
Psihoterapeuti ističu da zavisi od same veze da li može da podnese očekivanje da partner ispunjava više uloga. Smatra se da je lepo kada neko želi da mu partner bude i najbolji prijatelj, ali se i savetuje da se razmisli o mogućnosti odustajanja od nekih zahteva. Na primer, očekivati da partner istovremeno bude i najbolji prijatelj, seksualni partner, ravnopravni učesnik u brizi o deci i organizator domaćinstva, može biti prevelik teret za vezu.
Svako dodatno očekivanje može doprineti većoj bliskosti, ali ujedno i povećati rizik da veza poklekne pod pritiskom. Zbog toga se predlaže da se smanji taj pritisak. Prijateljstvo, prema mišljenju stručnjaka, nije neophodan uslov za dugotrajnu intimnost – važno je da partneri vole i poštuju jedan drugog, cene njihov pogled na svet i uživaju u zajedničkom vremenu.
Na kraju, očuvanje snažne emotivne veze možda zavisi od toga kako upravljamo očekivanjima i koliko ih jasno iskomuniciramo, naglašavaju stručnjaci.
RTbalkan.