3. Novembra 2023.

Crveno-bijelo svijetlo na kraju tunela

Kako opisati pobedu Zvezde nad Bajernom u jednoj rečenici?

Crvena zvezda je savladala Bajern 74:68 u šestom kolu Evrolige i prekinula niz od četiri uzastopna poraza u elitnom takmičenju.

Strast, navijači, energija, odbrana i trojka omalenog Brazilca u ključnim momentima, doveli su crveno-bele do trijumfa pred 18.130 duša u “Beogradskoj areni”.

Izabranici Janisa Sferopulosa su uprkos velikoj rezultatskoj krizi uspeli da skupe snage i dođu do veoma važnog trijumfa, možda onog, koji će izazvati reakciju i preokrenuti sezonu, posle nešto slabijeg starta.

Što bi trener crveno-belih na konfereniciji rekao: “Ugledali smo svetlo na kraju tunela i idemo ka njemu…”

Zvezda je trenutno na skoru 2-4 u Evroligi. Posle savladanog Asvela (94:73) u prvom kolu, crveno-beli su pretrpeli četiri uzastopna poraza, od čega su u bar u tri utakmice imali vođstvo, ali zbog loše završnice ostali bez pobede.

Početak u grču

Utakmica je krenula katastrofalno po Zvezdu, grč na početku meča je doveo crveno-bele u situaciju da promaše tri čista zicera, a pored toga crveno-beli su imali katastrofalan šut za tri poena.

Iako su izabranici Janisa Sferopulosa imali u više navrata čistu poziciju, nisu uspeli da pronađu raspoloženog košarkaša za pogodak van linije 6,75.

Dok je Bajern pogađao 3/4, tim sa “Malog Kalemegdana” je imao 0/8, što je dovelo do vođstva gostiju na startu meča.

Promašeni ziceri i šutevi za tri poena su doveli crveno-bele na 28% uspešnosti pogoka iz igre (5/18), ali srećom po njih, Bajern pored raspoloženog Karsena Edvardsa, koji je došao do dvocifrenog učinka (10 poena), nije imao raspoloženog pojedinca da napravi još veću razliku, već su domaći sa sedam poena zaostatka ušli u drugu deonicu (12:19).

Momenat kada je Miloš Teodosić proigrao Džoela Bolomboja, “raspalio” je navijače, koji su doneli neku dodatnu energiju i pomoglo Zvezdi da se vrati u meč, uprkos lošoj igri.

Crveno-beli su dobili drugu četvrtinu (21:16), a drugu trojku na meču ukupno (2/13) je pogodio Adam Hanga uz zvuke sirene za kraj prvog poluvremena. Bilo je to za posed zaostatka pred pauzu (33:35).

Povratak iz ponora

Bajern je na startu drugog poluvremena, zahvaljujući Leandru Bolmaru Karsenu Edvardsu ekspresno došao do dvocifrene prednost, dok su crveno-beli i dalje imali problema da pronađu adekvatna rešenja, s obzirom da šut i dalje nije najbolje služio.

Ekipa Pabla Lasa je iskoristila dobar momentum i došla do velikih +14 (38:52), sredinom treće deonice i delovalo je da će crveno-beli doživeti još jedan poraz i sličnu sudbinu.

Ipak, usledio je pogodak za tri poena Šabaza Nejpira, koji je trenutno u velikom padu forme i kontra-ritmu. Zvezda je u završnici treće deonice napravila seriju 10:0 i došla do poseda zaostatka, ipak trojka Ajzaka Bonge u završnici treće četvrtine je vratila crveno-bele na minus šest (53:59).

Bitnu trojku, pogodio je Miloš Teodosić u prvom minutu poslednje deonice, kada su crveno-beli došli do izjednačenja (59:59), a ispostaviće se i prvog vođstva posle dužeg vremena u nastavku poenima Luke Mitrovića (61:60).

Dobra odbrana, pogotovo od sredine treće četvrtine, gde su crveno-beli u poslednjih 15 minuta dozvolili Bajernu samo 19 poena dovelo je Zvezdu do pobede.

Jagova “strela”

Ključ uspeha, pored odlične igre Miloša Teodosića, koji je ostvario dabl-dabl sa 16 poena i 11 asistencija, bila je energija Jaga dos Santosa.

Omaleni Brazilac je u završnici meča, uprkos svojih 1,75 uhvatio dva bitna skoka, uspeo da ukrade jednu loptu, odigra fantastičnu odbranu, a pored toga stavi tačku na meč dalekometražnom trojkom prilikom rezultata (69:68), na 17 sekundi do kraja za 72:68.

Takođe, bitna činjenica jeste da su crveno-beli uspeli da zaustave visoke igrače bavarske ekipe, koji su uspeli da postignu ukupno svega 15 poena – Serž Ibaka 10, Devin Buker 5, Fred Gilespi Elajas Heris bez poena.

Trener Janis Sferopulos je na konferenciji posle meča istakao da je radio na samopouzdanju sa svim igračima, a veoma je bio zadovoljan nastupom Jaga.

“Trudio sam se da radim na samopouzdanju sa svim igračima, jer veruijem u ovaj tim. Roster je kompletan, imamo po tri igrača na svakoj poziciji. Najvažnije je sada nastaviti. Tu sam tek 10-11 dana. Moramo da idemo dalje, da gradimo hemiju, kako bi sve znali kako da igraju i da znaju svoje uloge, šta očekujem od njih. Svim igračima sam dao neophodno sampouzdanje da igraju kako žele da igraju, kako mogu. Imaju karakter, veštinu i jedino je bitno da veruju u sebe i igraju kao što treniraju. Jago je to brzo ukapirao i veoma sam zadovoljan njegovim nastupima,” rekao je Sferopulos izmeđuostalog.

Zaključak

Iako crveno-beli nisu imali dobre procente za tri poena (7/29), timska igra i dobra odbrana ih je dovela do pobede, koja će itekako da znači za samopouzdanje u nastavku.

Prekunut je niz od četiri uzastopna poraza u Evroligi, što može da bude inicijalna kapisla za izlazak iz krize.

“Nismo igrali na visokom nivou, zbog psihologije. Možemo da unapredimo igru na viši novo. Verujem u rad, kako napredujemo i da ćemo prebroditi sve što nam se dešavalo”, zaključio je Sferopulos.

Crvenu zvezdu očekuje duel sa ekipom Budućnosti u okviru šestog kola ABA lige u nedelju, dok u Evroligi gostuju Barseloni u 10. novembra u petak. Trenutno su na skoru 2-4.