5. Februara 2024.

Crna Gora trijumfalno dočekuje derbi sa Srbijom – Amerikanci pali poslije penala

Vaterpolisti Crne Gore pobijedili su Sjedinjenje Američke Država poslije peteraca 16:15 u prvom kolu na Svjetskom prevenstvu u Dohi.

Iako je tokom celog meča ekipa Vladimira Gojkovića imala prednost, tim Dejana Udovićića uspeo je da uvede susret u neizvesnu završnicu, posle koje je pobednik odlučen penalima.

Junak crnogorskog tima bio je golman Petar Tešanović, koji je u penal seriji tri puta zaustavio pokušaje Amerikanaca, dok je u regulanrom delu “skinuo” još dva kaznena udarca.

U regularnom toku meča bilo je 11:11 (3:1, 2:3, 4:3, 2:4), Crna Gora je bila mnogo bolja u prve tri četvrtine i ušla je u poslednjih osam minuta sa dva gola više (9:7).

Amerikanci su, međutim, stigli do izjednačenja i peteraca, a mogli su i do pobede u regularnom toku, ali nisu iskoristili jedan peterac u poslednjoj četvrtini, kao ni napad na 34 sekunde pre kraja.

Crna Gora je imala napad za pobedu na sedam sekundi pre kraja, ali nije uspela da ga iskoristi. U izvođenju peteraca Crna Gora je postigla četiri gola, a Amerikanci tri, pa su dva boda pripala “ajkulama”, a jedan “Jenkijima”.

Kod Amerikanaca je najefikasniji bio Bouven sa pet golova, ali nije iskoristio dva peterca, jedan u regularnom toku, jedan u penal seriji, pa je postao tragičar utakmice.
Crna Gora napravila je dobru uvertiru pred okršaj sa Srbijom u sredu od 15.30, a ranije tokom ponedeljka izabranici Uroša Stevanovića savladali su Japan 17:10 i vodeći su u grupi C.

U sredu će SAD igrati protiv Japana, dok će se Srbija u poslednjem, trećem kolu, 9. februara, sastati sa selekcijom SAD-a, takođe u 15.30, a u drugom meču će igrati Crna Gora i Japan.

Pobednik grupe će obezbediti direktan plasman u četvrtfinale, a drugi i treći će u osminu finala.