Za razliku od zastarelih pametnih telefona, zamena zastarelih moždanih implanata nije tako jednostavna kao odlazak u lokalni servis. Nedavno istraživanje, koje duboko zaranja u problem napuštanja tehnologije, naglašava potrebu za sveobuhvatnim smernicama za ublažavanje potencijalnih posledica.
“Ova studija je uspostavila zvaničnu definiciju napuštanja neuroloških uređaja”, napominju autori istraživanja (objavljenog u JAMA), ističući hitnost regulatornih okvira za rešavanje ovog izazova u nastajanju.
Kako se ta tehnologija kreće napred, tako napreduju i uređaji smešteni u našim mozgovima, zahtevajući strukture neophodne za dugoročnu održivost. Naučnici naglašavaju važnost jasnih smernica za stalnu podršku i uspostavljanje bezbednosnih mreža za snalaženje u hitnim slučajevima.
Autori novog istraživanja ukazali su i na raniju studiju slučaja, koja je istakla problem ljudskih žrtava kada proizvođač prestane sa radom, ostavljajući pacijente na cedilu.
“Bilo je to kao da sam oduzeo onaj deo sebe koji me činio potpunim”, reči su jednog od pacijenata iz te studije, koji je naglasio duboko lične posledice napuštanja tehnologije od strane proizvođača.
Prema autorima nove studije, neuspeh u adekvatnom informisanju pacijenata o njihovim odgovornostima ili rešavanju hitnih potreba, predstavlja napuštanje. Ti potencijalni scenariji moraju pomno da se zaštite, kako bi se održala dobrobit pacijenata i etički standardi.
Iako postoje neki izuzeci, poput uređaja koji se koriste u kliničkim ispitivanjima, naučnici tvrde da bi učesnici takvih ispitivanja trebalo da dobiju sveobuhvatne informacije i nepokolebljivu podršku tokom celog svog angažmana.
Na kraju, autori studije izražavaju nadu da će njihovo istraživanje podstaći šire rasprave i sprovođenje regulatornih mera kako bi se osigurao kontinuirani pozitivan učinak ovih revolucionarnih inovacija.
“Podstičemo takve rasprave i pozdravljamo učestvovanje”, poručili su, zalažući se za zajedničke napore u rešavanju višestranih izazova koje donosi napredna neurotehnologija.
B92.