„Nevidljiva ruka koristi ukrajinsku krizu u cilju određenih geopolitičkih agendi. Sukob, sankcije i pritisci nec´e rešiti problem. Proces mirovnih pregovora treba da počne što je pre moguc´e uz poštovanje legitimnih bezbednosnih problema svih strana“, rekao je C´in novinarima na marginama godišnjeg zasedanja parlamenta u Pekingu, prenosi AP.
Kineski ministar je takođe saopštio da njegova zemlja nije isporučivala oružje ni jednoj strani u ukrajinskom sukobu, u trenutku kada američki zvaničnici govore o neodređenim „posledicama“ po Peking, ako pošalje pomoc´ u naoružanju Rusiji.
„Nismo u sukobu i ne obezbeđujemo oružje ni jednoj strani. Dakle, na osnovu čega diskusija o krivici, sankcijama i pretnjama Kini? Ovo je apsolutno neprihvatljivo“, naglasio je Ćin.
On je dodao da je politika Vašingtona prema Kini „potpuno odstupila od racionalnog i zdravog puta“, prenosi AP.
„Ako SAD ne pritisnu kočnicu, vec´ nastave da idu pogrešnim putem, nikakva zaštitna barijera ne može sprečiti iskakanje iz šina i sigurno c´e doc´i do sukoba i konfrontacije“, rekao je kineski ministar .
Ćin je dodao da je „takvo rivalastvo bezobzirno kockanje, pri čemu su ulozi fundamentalni interesi dva naroda, pa čak i buduc´nost čovečanstva“.
Nakon što je kratko služio kao ambasador u Vašingtonu, Ćin je krajem decembra imenovan za ministra spoljnih poslova, što je niža funkcija od one koju vrši direktor Kancelarije Komisije za spoljne poslove Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK) Vang Ji, navodi AP.
On je na konferenciji za štampu ponovio kritike na račun nedavnog obaranja navodnog kineskog špijunskog balona iznad istočne obale SAD, i saopštio da je ta incident „uzrokovan višom silom“ i da je Vašington „preterano reagovao, zloupotrebio silu i dramatizovao situaciju, stvarajuc´i diplomatsku krizu koja se mogla izbec´i“.
U delu obraćanja koje se odnosi na Tajvan, ostrvo koje Peking smatra svojom teritorijom, Ćin je ovo pitanje nazvao prvom crvenom linijom koja se ne sme prec´i u odnosima SAD i Kine, navodi AP.
(Tanjug)