Procjena američkih obavještajnih službi, dovršena neposredno prije nego što su Sjedinjene Države i Izrael pokrenuli rat u Iranu, utvrdila je da američka vojna intervencija vjerovatno neće dovesti do promjene režima u Islamskoj Republici, prema dvjema osobama upoznatim s nalazom.
Procjena Nacionalnog obavještajnog savjeta u februaru zaključila je da ni ograničeni vazdušni napadi ni veća, dugotrajna vojna kampanja vjerovatno ne bi rezultirali preuzimanjem nove vlade u Iranu, čak i ako sadašnje vođstvo bude ubijeno, prema dvjema osobama koje su govorile pod uslovom anonimnosti kako bi opisale povjerljivi izvještaj.
Ova odluka potkopava tvrdnju administracije da može relativno brzo ostvariti svoje ciljeve u Iranu, možda za nekoliko sedmica.
Administracija je tvrdila da ne traži promjenu režima u Iranu, čak i ako su napadi uništili mnoge osobe u iranskom vođstvu, a predsjednik Donald Tramp razmatra koga bi želio vidjeti na čelu zemlje.
Iran nema opoziciju spremnu za preuzimanje vlasti
Procjena obavještajnih službi zaključila je da nijedna moćna ili ujedinjena opoziciona koalicija nije spremna preuzeti vlast u Iranu ako vođstvo bude ubijeno, prema ljudima upoznatim s izvještajem.
Utvrđeno je da će iranski establišment pokušati očuvati kontinuitet vlasti ako vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei bude ubijen, rekli su izvori.
U skladu s nalazima procjene, vodeći iranski klerici u nedjelju su izabrali novog vrhovnog vođu, Mojtabu Hamneija, da naslijedi svog oca, koji je poginuo u uvodnom dijelu rata.
Vjeruje se da sin ima stavove koji su još tvrđi od očevih, a njegov izbor snažan je znak otpora iranskog vođstva i pokazatelj da se vlada neće brzo povući.
Detalje procjene ranije su izvijestili “The Washington Post” i “The New York Times”, navodi “MiamiHerald“.